ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI OLARAK UKRAYNALI MÜLTECİLERİN YANINDAYIZ MOLDOVA’DA BİNLERCE MÜLTECİ İÇİN YARDIM KAMPANYAMIZ BAŞLADI


Rusya’nın işgali üzerine, can güvenliği için ülkelerinden kaçan Ukraynalı sivillerin sayısı 400 bini geçti. Bunlardan yaklaşık 60000’i Odessa nın güneyindeki dört değişik kapıdan Moldova’ya giren mülteciler ve bu sayı her geçen gün daha da yükseliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin çağrısı üzerine Moldova sınırlarını herhangi bir kısıtlama olmaksızın Ukraynalı mültecilere açtı.

Moldova’ya geçen Ukraynalı mültecilerin 16.000 i Gagavuz Özerk Bölgesi’ne sığındı. Komrad Belediye Başkanı Sergei Anastasov yaklaşık 50 bin nüfuslu şehrin gelen mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamakta büyük sıkıntı çektiğini bildirdi.

Anastasov yerli halkın elinden geleni yapmasına rağmen okullara ve terkedilmiş fabrika binalarına sığınan mültecilerin acilen gıda giyecek ve kışlık battaniye yardımına ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak, Komrat’taki mültecilere acil gıda, battaniye ve kışlık giyecek yardımı yapmak için kampanya başlattık.

Vakfımızın temsilcisi Agasi Mamadli, Gagavuzya Özerk Bölgesi yetkilileriyle yardımın lojistik koordinasyonu için temaslarda bulundu.

İlk etapta bin aileye yardım dağıtımını planlıyoruz.FAS DEPREMİ IBC DURUM RAPORU, 22 EYLÜL 2023

Fas'ta son yüzyılın en güçlü sarsıntısı olan 6,8 büyüklüğündeki depremin, Fas'ın orta kesimi ...

LİBYA'DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Arka Plan 10 Eylül’de Libya’nın kuzeydoğusunda yaşanan Daniel Fırtınası şiddetli yağmurlara ve ani sellere yol aça ...

KUZEY SURİYE’DE DEPREM SONRASI SANİTASYON VE SAĞLIK PROGRAMLARIMIZIN İLK AŞAMASI TAMAMLANDI

EYVA’A KAMP Eyva’a’nın 2 No’lu kampı, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremin ardından kuruldu ve kamp sakinlerinin ta ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN