PANDEMİ GLOBAL SORUNDUR SAVAŞ VE FELAKET BÖLGELERİNDE ULUSLARARASI MÜDAHALE ŞART


Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC) Başkan Vekili Muzaffer Baca, insan hakları perspektifinden COVID-19 aşısına erişimi değerlendirmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde panelist olarak yer aldı.

Muzaffer Baca’nın; Suriye Yemen ve Ukrayna gibi dezavantajlı bölgelerdeki aşı uygulamalarına dair yaşanan süreci değerlendirdiği ve Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın (IBC) bölgedeki başarılı uygulamalarını paylaştığı toplantıya; Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerinin yanı sıra, Konsey’in daimi beş üyesi olan Rusya, ABD, Çin, İngiltere ve Fransa ayrıca USAID ve Amerika Dışişleri Bakanlığı temsilcileri de katıldı.

11 Nisan 2022 tarihinde halka açık olarak düzenlenecek olan “Pandemilere Yönelik Ortak ve Etkili Müdahale Toplantısı” öncesinde, çatışma halinde olan veya çatışma yaşamış ülkelerde COVID-19 aşısına eşit erişim ve bu bağlamda dezavantajlı topluluklara sağlanacak güvenilir ve yeterli sağlık hizmetleri değerlendirildi.

Muzaffer Baca, tüm bu çerçevede özellikle aşı çalışmaları için tüm güvenlik unsurlarını kapsayan uluslararası bir müdahale sistemi kurulmasının üzerinde dururken, ilaç ve tıbbi malzeme gerekliliğinin yanı sıra, söz konusu bölgelerdeki sağlık personeli ihtiyacına ve lojistik / işletme giderlerinin de karşılanmasına özellikle dikkat çekti. Muzaffer Baca; pandeminin başladığı ilk günden bu yana var olan keskin eşitsizliğe yönelik Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC)’nın Suriye, Yemen ve son olarak şu an Ukrayna’da gerçekleştirdiği çalışmaları da katılımcılarla paylaştı.

BM, CARE, OXFAM ve Uluslararası Gönüllü Kuruluşlar Konseyi (ICVA)’nün düzenlemiş olduğu panelde; IRC, One Youth One Heart Initiative ve yine CARE’dan temsilciler de konuşmacı olarak yer alırken, tüm katılımcılar alanda yaşadıkları deneyimleri doğrudan aktararak COVID-19 aşısının daha adil uygulanmasına yönelik somut önerilerini paylaştılar.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı; özellikle mülteci kamplarının dezenfektasyonu, on binlerce COVID-19 test kiti ve hijyen malzemesini kriz bölgelerine ulaştırarak yaklaşık 100 bin kişiye pandeminin başladığı 2020 yılından bu yana destek sağlıyor.SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN