SU VE GIDAYA ULAŞAMAYAN UKRAYNA / KHERSON HALKININ AYAĞA KALKMASI İÇİN DESTEK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ


Ukrayna'da devam eden savaşın yol açtığı insani kriz nedeni ile Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak; temel insan haklarını desteklemeye yönelik birçok alanda etkili acil durum müdahale organizasyonları gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz.

Yaşanan çatışmalar nedeni ile bölgesinden kaçmak zorunda kalan insanlar için ülkenin ulaşım imkanları kısıtlı alanlarına gıda güvenliği, tıbbi yardım, su temini, barınma sistemleri gibi birçok konuda destek sağlarken, alandaki yerel paydaşlarımıza da kapasitelerini geliştirmek üzere imkan sağlıyoruz.

Hedef gruplarımız arasında kadınlar, yaşlılar, ülke içinde yerinden edilmiş kişiler, mülteciler, engelliler ve azınlıklarla yaşayan kişiler gibi hassas gruplar bulunmaktadır. Ancak bununla birlikte gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde özellikle savaştan etkilenen çocuklar ve aileleri için sağlık, beslenme, eğitim, güvenli içme suyuna erişim, sanitasyon ve korumanın sağlanması birincil hedefimiz arasında yer almaktadır.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak çalıştığımız tüm coğrafyalarda hak ve toplum temelli bir yaklaşımla tüm dezavantajlı grupların yaşam şartlarını iyileştirmeye özen gösterirken; tüm bu çabalara destek sağlamak için ise yerel organizasyonlar, yerel idari organlar ve OCHA gibi kurumlarla iş birliği içinde çalışıyor; veri, proje sonuçları ve değerlendirme raporlarını uluslararası platformlarda paylaşarak, insani müdahale koordinasyonuna katkı sağlamayı sürdürüyoruz.

UMCOR, Action Medeor, Ukrayna Kanada Kongresi ve Kanada Ukrayna Vakfı destekleri ile ana fon sağlayıcılarının destekleriyle projelerimizi uygulamayı ve geliştirmeyi sürdürmekteyiz.

 

7 ADIMDA UKRAYNA’DAKİ DEZAVANTAJLI TOPLULUKLAR İÇİN GELİŞTİRDİĞİMİZ PROJELER

Acil Durum Müdahalesi: Bölgedeki çatışmalar nedeni ile ortaya çıkan acil insani ihtiyaçlara cevap vererek; yaşlılar, çocuklar, engelliler gibi en hassas gruplara yönelik barınma alanları, gıda paketleri, termal battaniyeler ve uyku matları dağıtımları sağlıyoruz.

Gıda Güvenliği: Savaştan etkilenen bölgelerde sıcak yemek, mobil fırınlarda üretilen günlük 2500 adet üzerinde taze ekmek ve gıda kolisi dağıtımlarıyla insanların temel beslenme ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Su Desteği: Özellikle 6 Haziran tarihinde Ukrayna’nın Kherson bölgesinde yaşanan baraj saldırısı sonrasında 70’ten fazla yerleşim alanı sular altında kaldı. Çok sayıda evin yıkıldığı ve can kayıplarının yaşandığı Kherson’da kurduğumuz su depoları ile günlük 70 ton temiz su ihtiyacını karşılıyoruz.

Bu çerçevede içme suyu temini, evsel kullanım suyu sağlanması, hijyen kitlerinin dağıtımı, su filtresi, arıtma tabletlerinin tedarik edilmesi ve kalıcı su depolarının kurulması çabalarımız yaz ayları için önceliklendirdiğimiz projeler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz haftalarda; Chornovola Otoyolu için10 ton, Gvardiyıskoi bölgesi için 10 ton, Kherson Bulvarı için 4 ton, Vyshneva Sokağı için 2 ton, Komkova Sokağı için 2 ton, Lavryneva Sokağı için 2 ton olmak üzere tüm yerleşim alanlarına su depoları kurarak  temiz su dağıtımı yapmaya başladık.

Bölgede ayrıca Bashtanka topluluğu için 15 tonluk su depoları kurarken; kendi su deposu bulunan Snihurivska topluluğuna 25 ton su teslim ettik.

Su temini Mikolaiv bölgesi yerel makamları tarafından sağlanırken; toplam 70 ton suyu  her gün kriz bölgesine ulaştırmaktayız.

Sağlık Hizmetleri: Savaştan etkilenen insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilaç ve tıbbi malzeme desteği sağlanması, polikliniklerin inşa edilmesi ve ambulans temininin sağlanması ile birlikte; acil durumlarda ilk yardım müdahalelerini kolaylaştırmak için antikoagülan ve turnike gibi ileri düzey ilk yardım kitleri tedarik ediyoruz.

Kışlık İhtiyaç Desteği: Olumsuz kış şartlarında etkilenen insanlara yönelik termal battaniye, uyku matı gibi temel ihtiyaçların karşılanması ve konutların yenilenmesine yönelik destek sağlıyoruz.

Toplum Merkezi: Özellikle kadınlar, yaşlılar ve çocuklar gibi hassas gruplara yönelik ücretsiz hizmetler sunan toplum merkezleri aracılığıyla, gıda, sıhhi tesisat, temiz su ve internet erişimi gibi hizmetler sağlayarak ihtiyaç sahiplerine destek olmakla birlikte onların ruhsal ve sosyal gelişimine katkıda bulunuyoruz.SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN