ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI VE WORLD VISION İŞ BİRLİĞİ İLE DEPREM BÖLGESİ’NE ÇOK YÖNLÜ VE UZUN SOLUKLU DESTEK


6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerin yarattığı yıkım ve acı, birçok insanın hayatını kökten değiştirdi.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak World Vision iş birliği ile, depremin en çok vurduğu iller olan Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa ve Kilis’te depremden etkilenen toplulukları yeniden ayağa kaldırmak için projelerimizi hayata geçirdik.

Proje kapsamında bölgede kurulumunu tamamladığımız toplum merkezleri ve alanında uzman ekiplerimizle birlikte; ihtiyacı olan yetişkinler, çocuklar, hassas gruplar ve engelli bireyleri de kapsayan uzun soluklu destek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  

Psikososyal Destek ve Koruma Hizmetleri:

Depremin etkileri sadece fiziksel değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik olarak da derin yaralar açtı.

Uzman Psikologlar eşliğinde düzenlediğimiz seanslar bireysel veya gruplar halinde gerçekleştirilirken, depremin yol açtığı travmanın üstesinden gelmeye çalışan insanlara umut aşılıyor. Ayrıca bölgede kurulan toplum merkezlerinde düzenli olarak bilgilendirme ve farkındalık oturumları da düzenleniyor.

Hassas grupların da yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, özellikle de konteyner kentlerde hayata geçirdiğimiz bu faaliyetlerin ana amacı; kişilerin yaşadığı zorluklar karşısında sağlıklı başa çıkma mekanizmaları geliştirerek, hayata yeniden sağlıklı bir şekilde entegrasyonuna destek sağlanması…

İhtiyaç Kitleri Dağıtımı:

World Vision desteği ile gerçekleştirdiğimiz projenin bir diğer ayağı ise; temel ihtiyaçları karşılamaya yönelik hazırlanan setlerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması...

Bölgede düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ihtiyaç analizlerinin ardından içeriğinde gıda, hijyen kitleri, yörenin iklimine uygun kıyafetler ve özellikle de çocukların eğitim ve gelişimlerine katkı sağlamak için kırtasiye malzemelerinin dağıtımını gerçekleştirmekteyiz.

Çocuk Dostu Alanlar

Depremin etkilediği bölgelerde çocukların umutla dolu bir geleceğe hazırlanmalarını sağlamak amacıyla çocuk dostu alanlar oluşturduk. Burada her gün çocukların yaş gruplarına özel hazırlanan etkinliklere imza atılırken, gerçekleştirilen aktiviteler sadece oyunlarla sınırlı kalmıyor. Çocukların aynı zamanda güvenli bir ortamda öğrenme süreçlerine de önemli bir katkı sağlıyor.

Market Kuponu Desteği

Temel ihtiyaçlara erişim konusunda yaşanan zorlukların üstesinden gelmeye yönelik gerçekleştirdiğimiz bir diğer uygulama ise market kuponu dağıtımları…

Bu destek; bölgedeki binlerce kişinin gıda, temizlik gibi temel ihtiyaçlara erişimini önemli ölçüde kolaylaştırırken, aile ekonomisine sağladığı katkı ile de depremden etkilenen kişilere derin bir nefes aldırıyor.

2025 yılına kadar devam etmesi planlanan proje sadece bu başlıklarla sınırlı kalmayıp toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalmış kişilere yönelik koruma hizmeti de vermekte ve koruma politikalarına yönelik gereken yasal prosedürlerin tamamlanması için hukuki danışmanlık hizmetlerini de kapsamaktadır. Ayrıca bölgede düzenli olarak gerçekleşen saha analizleri ile spesifik ihtiyaçları tespit etmekte, çok amaçlı nakit yardımı sağlamakta ve engelli kişiler için akülü tekerlekli sandalye desteği de sunmaktadır.

World Vision iş birliği ile çok yönlü ve sürdürülebilir şartlarla uyguladığımız bu projemizin en temel hedefi ise; depremden etkilenen, tüm dezavantajlı kesimler de  dahil olmak üzere herkese kendilerini korunmuş ve güvende hissettirmek ve refahlarının artmasını sağlamaktır.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak yüzbinlerce insanın hayatını derinden etkilemiş depremin yaralarını sarmak için destek projelerimizi geliştirmeyi sürdüreceğiz.YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

AFGANİSTAN’DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Cumartesi günü Afganistan'ın kuzeyindeki Baghlan eyaletindeki şiddetli selden sonra insanlar hasar g&ou ...

AFGANİSTAN’DAKİ TOPLUM MERKEZİ İLK MEZUNLARINI VERDİ!

Afganistan’da yaşanan siyasi gelişmeler kadınlar başta olmak üzere Afgan halkının hayatını tamamen değiştirdi. Ülke i&cc ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN