ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI’NIN AFGANİSTAN’DAKİ ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR


Afganistan’da yaşanan rejim değişikliği sosyal, ekonomik, eğitim, sanat ve daha pek çok alanda halkın kaderini yeniden tayin etti.

Taliban yönetiminin ülkede hakim olması özellikle kadınlar ve kız çocukları için adeta bir dönüm noktası oldu. Kız çocuklarının belirli bir yaşa kadar eğitim almalarına izin verilirken; meslek sahibi olan veya olmayan kadınlar hem iş hem de sosyal hayattan bir çırpıda siliniverdi.

Toplumsal hayatın dışına itilen ve kendi iradeleri dışında belirlenen kurallar çerçevesinde yaşamak zorunda kalan kadınlar ve kız çocukları için hayat artık eskisi kadar kolay değildi. Rejim değişikliği toplumu ayrıştırmakla kalmadı aynı zamanda ekonomik anlamda da krizin ortaya çıkmasına neden oldu. İşsizlik, nakit akışının sağlanamaması gibi sorunlar baş gösterirken işini kaybeden kalabalıklar ise giderek artmaya başladı.

Afganistan’da yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, ülkede baş gösteren sorunlara çözüm getirmek amacı ile kısa bir süre önce Mezar-ı Şerif şehrinde Toplum Merkezi’ni (VECC) harekete geçirdi.

Merkezin açılmasındaki en önemli misyon ise, Afgan halkının burada alacağı eğitimler ile kendilerine hem yeni bir meslek edinmeleri hem de istihdam alanı sağlanması idi. Bu amaç ile merkez içerisinde terzilikten, halı dokumaya; marangozluktan, okuma-yazmaya; yabancı dilden bilgisayar eğitimlerine kadar pek çok alanda eğitim verilmesi planlandı ve merkez faaliyetlerini bir bir hayata geçirmeye başladı. IDRF Kanada’nın desteği ile birlikte terzilik alanında verilmeye başlanan eğitim, atılan ilk adımlardan biri oldu ve 100’e yakın kadın bu meslek dalında kendilerini geliştirmeye başladı. Merkez içerisinde terziliğin yanı sıra halı dokuma eğitiminin de çok yakında başlaması planlanıyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, merkez içerisinde vereceği eğitimleri yalnızca kadınlar ve kız çocukları için sınırlı tutmuyor. Ekonomik koşulların beraberinde getirdiği işsizlik, kadınlar kadar ne yazık ki erkekleri de olumsuz yönde etkiliyor. Verdiği ve vereceği eğitimlerle toplumun her kesimini kucaklamayı amaçlayan Vakıf, erkekler için de marangozluk eğitimini çok yakında hayata geçirmeyi planlıyor. Böylelikle kadın erkek ayrımı gözetmeksizin toplumsal hayata daha fazla insan kazandırılması amaçlanıyor.

Toplum Merkezi’nin bulunduğu bölgede iki dönem boyunca verilecek eğitimlerde yüzden fazla kişiye doğrudan fayda sağlanması hedefleniyor. Dünyanın her alanında daha fazla yardıma muhtaç  insana ulaşmak için siz sevgili donörlerimizin desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız bulunuyor.

Faaliyetlere ait paylaşımları link üzerinden inceleyebilirsiniz:
https://www.instagram.com/p/C1mK8bUI8N7/
https://www.instagram.com/p/CyIhoK9oKUJ/SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN