ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI, GAZZE’YE YARDIMLARINI SÜRDÜRÜYOR


Gazze’de yedi aydan beri yaşanan yoğun çatışmalar, Filistin halkının içerisinde bulunduğu insani koşulları her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdi.

Süregelen çatışmalar ateş altında kalan masum sivillerin hayatlarını kaybetmelerine, yerlerinden edilmelerine, evlerinin yıkılmalarına veya oturulamayacak ölçüde harap olmalarına yol açarken; altyapıda da büyük hasarları meydana getirdi. Ortaya çıkan bu vahim tablo kritik öneme sahip hizmetlerin durmasına da neden oldu. 

Ekim ayından bu yana tam tamına 7 aydır aralıksız bir şekilde devam eden bombardıman, elektrik kesintisi ve yakıt problemini de beraberinde getirerek sağlık sektörünü de sekteye uğrattı ve pek çok hastanenin hizmet verememesine neden oldu. Yılın neredeyse yarısını yarılayan bu süre zarfında 34,012 kişi hayatını kaybederken; 76,833 kişi ise yaralandı. 1.7 milyon kişi ise yerinden edildi.

Evlerini terk etmek zorunda kalan masum siviller uygun olmayan koşullar altında yaşamaya çalışıyor

Giderek ağırlaşan yaşam şartları…

Filistin halkının içerisinde bulunduğu yaşam koşulları her geçen gün daha ağır bir hal almaya devam etti.. Binlerce insan hayatını devam ettirebilmek için barınma, gıda, temiz su ve ilaç gibi pek çok önemli başlık altındaki gereksinimlere ihtiyaç duyuyor. Yaşanan felaketlerde en büyük zararı her zaman olduğu gibi kadınlar ve çocuklar görüyor. BM İnsani Yardım ve Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) sunduğu raporda 2 yaşın altındaki çocukların yaklaşık olarak %31’inin yetersiz beslenme problemi ile karşı karşıya olduğu; şu anda ise 50.000 veya üzerinde çocuğun yetersiz beslendiği ifade ediliyor. Yine bahsi geçen aynı raporda 1.1 milyon insanın felaket düzeyinde gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Ne yazık ki yaşanan problemlerin boyutu tek bir başlık altında sınırlı kalmıyor. Sağlık, barınma, temiz suya ulaşım ve eğitim alanlarında da gün geçtikçe büyük uçurumlar meydana geliyor. Tüm bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Filistin halkının ihtiyaçların karşılamak için yardım elini uzatmaya devam ediyor. Vakıf, IDRF Kanada ve diğer bağışçıların iş birliği ile birlikte hareket ederek elinde bütün imkanları seferber etti ve Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine üç adet yardım kargosu göndermeyi başardı. Ramazan bayramı öncesinde gönderilen üç yardım sevkiyatında 4.350 gıda kolisi, 1.350 hijyen kiti ve 1.350 adet kadın bakım seti yer aldı. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) aracılığıyla Gazze’ye gönderilen bu elzem yardımlar güney valilikleri Rafah ve Khan Younis’te 1,4 milyondan fazla kişiye dağıtılması hedeflendi.

Gazze halkına yardımlar devam ediyor…

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, mevcut şartlar altında insani koşulların zorluğunun birebir şahidi olarak yardımların sürekli devam etmesi gerektiğinin bilincinde ve bu sebeple yaklaşık üç ay öncesinde başlattığı acil yardım çağrısının finansmanına katkıda bulunmaları için kaynaklarını kullanmaya devam ediyor. Acil yardım çağrısının detaylarını buradan incleyebilirsiniz: https://ibc.org.tr/TR/1711/gazze-deki-krize-mudahale-icin-acil-cagri

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı yalnızca gıda ve hijyen yardımlarını sürdürmekle kalmıyor. Gazze halkının beden ve ruh sağlığını desteklemek amacı ile 2.400 kişiyi hedef aldığı MHPSS projesini de alt ay sürecek şekilde başlatmayı planlıyor. Projede, bireyler ve gruplar için psikolojik ilk yardım farkındalık oturumları, akran destek grubu toplantıları, vaka yönetimi ve yönlendirme yolları ile psikolojik ve konuşma terapisi müdahaleleri sunulması planlanıyor. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak Gazze halkına yardımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

AFGANİSTAN’DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Cumartesi günü Afganistan'ın kuzeyindeki Baghlan eyaletindeki şiddetli selden sonra insanlar hasar g&ou ...

AFGANİSTAN’DAKİ TOPLUM MERKEZİ İLK MEZUNLARINI VERDİ!

Afganistan’da yaşanan siyasi gelişmeler kadınlar başta olmak üzere Afgan halkının hayatını tamamen değiştirdi. Ülke i&cc ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN