IBC SANCAKTEPE VE ESENYURT PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ DANIŞANLARINA ÇÖZÜM OLMAYA DEVAM EDİYOR


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, 2017 yılından bu yana, World Vision ortaklığı ve Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Fonu desteği ile yürüttüğü proje kapsamında hassas mülteci gruplara danışmanlık hizmetleri sunmakta ve temel sosyal hizmetlere erişimlerinde destek olmaktadır.

IBC, İstanbul’da mülteci nüfusunun en yoğun olduğu Esenyurt ve Sancaktepe’deki Psikososyal Destek ve Bilgilendirme Merkezleri aracılığıyla özellikle kadınlar, çocuklar ve engelli vatandaşları gözeterek, hukuki ve psikososyal destek, bireysel koruma desteği, bilgilendirme, farkındalık arttırma faaliyetleri, yerel kurumlara yönlendirme v.b hizmetleri sağlamaktadır. Merkezler, mülteci koruma alanına katkı sunan hizmetlerine tüm dünyayı etkileyen Covid-19 düzenlemeleri kapsamındaki önleyici tedbirlere uygun olarak devam etmektedir.

 

 

Hizmetlerimiz

Vaka Danışmanlığı

Yararlanıcıların sorunlarına çözüm sağlamaya yönelik yapılan görüşmelerin ardından durum tespiti sağlanarak ilgili hizmeri veren kamu kurumlarına ve/veya psikolojik danışma birimi ya da hukuki danışma birimine yönlendirilmektedir.

Psikososyal Destek

Aile, çocuklar, kadınlar ve erkekler için bireysel danışmanlık, grup oturumları düzenlenmektedir. 2020 yılı itibarıyla COVID-19 önlemleri kapsamında online görüşme ve oturumlara ağırlık verilmiştir.

Bilgilendirme ve Farkındalık Artırma Oturumları

​İhtiyaçlara yönelik çocuk koruma, aile birlikteliği, sosyal uyum ve temel haklara yönelik, bilgilendirmeler yapılırken, gerekli durumlarda kamu kurumlarının sağladığı hizmetlere hizmetlere erişim de desteği sağlanmaktadır

Hukuki Danışmanlık

​Danışanlara bireysel veya grup olarak hukuki konularda bilgilendirme oturumları düzenlenmekte, ikamet, çalışma izni, aile hukuku, (evlilik, doğum kaydı vb.) konularında destek sağlanmakta ve adli süreçleri yürütmelerini sağlayacak temel bilgiler verilmektedir.

 

 

 LİBYA'DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Arka Plan 10 Eylül’de Libya’nın kuzeydoğusunda yaşanan Daniel Fırtınası şiddetli yağmurlara ve ani sellere yol aça ...

KUZEY SURİYE’DE DEPREM SONRASI SANİTASYON VE SAĞLIK PROGRAMLARIMIZIN İLK AŞAMASI TAMAMLANDI

EYVA’A KAMP Eyva’a’nın 2 No’lu kampı, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremin ardından kuruldu ve kamp sakinlerinin ta ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI DEPREM GÜNCEL RAPORU, 15 EYLÜL 2023

Kahramanmaraş depremlerinin tüm durum raporlarına ulaşmak için tıklayın Kahramanmaraş depremlerinin tüm durum ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN