UYGUR TÜRKLERİ İÇİN DESTEK PROJELERİMİZ SÜRÜYOR


Çin’in Sincan Özerk Bölgesi’nde insanlık dışı birçok müdahaleye maruz kalarak Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri için Uluslararası Mavi Hilal Vakfı çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde yaşayan Uygur Türkleri için İsa Yusuf Alptekin Vakfı iş birliği ile ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ve hijyene yönelik temel ihtiyaçları karşılanıyor. Ayrıca yaşanan kitlesel travmadan etkilenmiş kişilerin problemlerini çözmeye yönelik psikososyal destek hizmetleri; oturum izni, evlilik gibi konularda ise kolaylaştırıcı olmak adına yasal destek hizmetleri ücretsiz olarak sağlanıyor.

Tüm bunlarla birlikte özellikle Uygur kadınlarının sosyal hayata adapte olarak, üretime dahil olmaları projenin en önemli hedeflerinden biri…

Projeye için gerçekleştirilen ihtiyaç analizlerinde, bu konuya dair önlerindeki en büyük engelin dil bariyeri olduğunu ifade Uygurlar için alanında uzman eğitmenler eşliğinde her hafta düzenli gerçekleşen Türkçe Dil Kursları, hem yetişkinler hem de çocuklar için sosyal uyumun en önemli kapılarından birini açıyor. Bu kurslar ile birlikte kendilerini ifade etme konusunda artık daha az problem yaşadıklarını belirten Uygur Türkleri, özellikle komşuları ile daha rahat iletişim kurduklarını veya herhangi bir ihtiyaçlarını karşılamak üzere alışveriş yaparken kendilerini daha rahat hissettiklerini ifade ediyorlar.

Dil kursları kadar el işi kurslarından da oldukça memnun olduklarını ifade eden Uygur kadınları, kendilerini el emeği bu ürünlerle ifade etmelerinden kaynaklı mutluluklarını belirtiyorlar. Yaşadıklarını, geleceğe yönelik umutlarını ve hayallerini bu ürünlere yansıttıklarını söyleyen kursiyerler, önümüzdeki günlerde açılması hedeflenen sergi ile üretimlerinin satışa çıkmasını heyecanla bekliyorlar.

Geçtiğimiz hafta bölgedeki 750 aileye gıda ve hijyen paketi dağıtımı gerçekleştiren Uluslararası Mavi Hilal Vakfı hem acil ihtiyaçların karşılanmasın yönelik hem de Uygur halkına destek için projeler geliştirmeye devam edecek.FAS DEPREMİ IBC DURUM RAPORU, 22 EYLÜL 2023

Fas'ta son yüzyılın en güçlü sarsıntısı olan 6,8 büyüklüğündeki depremin, Fas'ın orta kesimi ...

LİBYA'DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Arka Plan 10 Eylül’de Libya’nın kuzeydoğusunda yaşanan Daniel Fırtınası şiddetli yağmurlara ve ani sellere yol aça ...

KUZEY SURİYE’DE DEPREM SONRASI SANİTASYON VE SAĞLIK PROGRAMLARIMIZIN İLK AŞAMASI TAMAMLANDI

EYVA’A KAMP Eyva’a’nın 2 No’lu kampı, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremin ardından kuruldu ve kamp sakinlerinin ta ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN