UYGUR ÇOCUKLARI PSİKO-EĞİTİM AKTİVİTELERİ İLE ARTIK GELECEĞE DAHA UMUTLU BAKIYOR


Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC), İstanbul’da yaşayan Uygur Türkleri için temel ihtiyaçların karşılanması, sağlığa erişim ve hukuki haklara yönelik bilgilendirme hizmetlerinin yanı sıra psikososyal destek faaliyetleri de gerçekleştiriyor. Bu çerçevede; çocuklar için yapılandırılmış psiko-eğitim çalışması geçtiğimiz haftalarda İsa Yusuf Alptekin Vakfı’nda gerçekleştirildi.

Üç oturumdan oluşan etkinlikte, çocukların, pandemi dönemi ile birlikte derinleşen olumsuz duygu, düşünce ve davranışlarına yönelik başa çıkma stratejileri geliştirmek ve psikolojik sağlamlığı güçlendirmek hedeflendi.

Aktivitelere katılım sağlama konusunda oldukça istekli olan çocuklar, öznel iyi oluşu sağlama ve korumaya yönelik farkındalık kazanırken; akranlarıyla iletişimi güçlendirme becerileri de geliştirdiler.

Özellikle “Nefesimi Düzenliyorum” ve “Ben Kendimin Kahramanıyım” etkinliklerinde oldukça keyifli anlar geçiren çocuklar; korktuklarında, üzüldüklerinde veya öfkelendiklerinde yapabilecekleri pek çok şeyin olduğunu keşfettiler.

“Geleceğe Gidiyorum” aktivitesinde ise; geleceğe yönelik hayallerini ve hedeflerini paylaşan çocuklar, yaşama dair sevinci ve umudu kaybetmemenin insanı güçlü ve sağlıklı kıldığına dair farkındalık kazandılar.İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

AFGANİSTAN’DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Cumartesi günü Afganistan'ın kuzeyindeki Baghlan eyaletindeki şiddetli selden sonra insanlar hasar g&ou ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN