ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI UKRAYNA’DA, ODESSA’DAN SONRA, ŞİMDİ DE MİKOLAE’DE YARDIM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI


Ukrayna’dan komşu ülkelere sığınan mültecilerin durumu giderek ağırlaşıyor. Ukrayna içinde ise, ülke kaynaklarının neredeyse tamamı yok edildiği için tablo çok daha korkunç bir noktaya ilerliyor. Özellikle Odessa ve Mikolaiv gibi, Donbass bölgesinden kaçan halkın sığındığı bu illerin göçü kaldıracak kapasitesi artık tükenmiş durumda…

Moldova’nın Gagavuzya bölgesinde binlerce Ukraynalı mültecinin gıda, ilaç ve barınma ihtiyacını karşılayan Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, şimdi de Ukrayna’nın Odessa ve Mikolaiv bölgelerinde acil gıda ve ilaç sevkiyatına başladı.

Mavi Hilal; Odessa, Bolgrad ve Izmail’de onbinlerce hazır gıda dağıtımının yanı sıra Bolgrad’daki iki hastanenin de tıbbi cihaz ve ilaç ihtiyaçlarını karşılamaya başlıyor.

Bölgedeki Projeler Koordinatörümüz Agasi Mammadli liderliğindeki konvoy mayısın son günlerinde yoğun bombardıman altında direnen Mikolaiv’e ulaşmayı başardı ve hayatlarını sığınıklarda sürdüren sivil halka onbinlerce hazır gıda dağıtımını tamamladı. Ayrıca Mikolaev ve Odessa valilikleriyle toplantılar yapılarak, ihtiyaçların detaylı tespiti ve operasyon sürekliliğinin koordinasyonu sağlandı.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak; özellikle Mikolayiv de yıkılan çok sayıda sağlık kurumunun yerine acil olarak prefabrik ya da seyyar klinikler kurulması konusunda da çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.

Odessa’nın Bolgrad bölgesinde belediyenin tahsis ettiği binalarda barınan Ukraynalı mültecilerin çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. Burada yaşam savaşı veren mültecilere yönelik düzenli gıda ve hijyen malzemesi desteği sağlamanın yanı sıra, binaların çamaşırhane, buzdolabı vb. ihtiyaçlarını da karşılamaya devam ediyoruz.

Bu çerçevede çalışmalarımız Gagavuzya bölgesinde de yoğunlaştı.

Komrad, Vulkanesh ve Tsaderlunfa’ a acil müdahale ekiplerinin kullanımı için ambulanslar sevk ediyoruz ve Almanya’dan Action Medeor, Kanada’dan IDRF ve ABD’den UMCOR ile birlikte, projelerimizin daha geniş kitlelere ulaşması ve daha çok ihtiyacın karşılanması konusunda işbirliğimizi genişletiyoruz. Ayrıca bölgedeki insani dramın çok daha trajik boyutlara ulaşması tehlikesini öngörerek OXFAM ile de görüşmeler yapmaktayız.İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

AFGANİSTAN’DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Cumartesi günü Afganistan'ın kuzeyindeki Baghlan eyaletindeki şiddetli selden sonra insanlar hasar g&ou ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN