AFGANİSTAN HALKI AÇLIK SINIRINDA: ACİL İNSANİ YARDIM PROJELERİMİZ AFGANİSTAN İÇİN DEVAM EDİYOR


Afganistan’da 2022 yılı oldukça zor geçti.

Afganistan halkı 2022 yılında dünyanın en hızlı büyüyen insani krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

Ülkede yaklaşık 9 milyon insan yerinden edilmiş durumda ve nüfusun neredeyse yarısından fazlası şiddetli açlıkla baş etmeye çalışıyor. 

Ülkedeki yönetim değişikliğinin yarattığı çalkantı ile birlikte yaşanan sel ve deprem felaketleri halkın verdiği yaşam mücadelesini daha çetin bir noktaya taşıdı.

Afganistan Ulusal Afet Müdahale Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sharafuddin Muslim yaptığı basın açıklamasında Ağustos’un başından bu yana yaşanan sel felaketlerinde en az 192 kişinin hayatını kaybettiğini, 3000 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Bunun yanı sıra ülkenin yerleşim bölgelerindeki 3100 evin tamamen yıkılırken, 20000 evin ise ağır hasarla kullanılamaz hale geldiği açıklamada yer aldı.

Özellikle, 2022 yılının ikinci yarısından bu yana yaşanan sel baskınları ile ülkede 1,7 milyon ağaç yıkıldı, 750 içme su deposu ağır hasar aldı ve binlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü.

2015 yılından bu yana bölgede aktif olarak faaliyet gösteren Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) yaşanan tüm bu insani krizlerin ardından gerçekleştirdiği ihtiyaç analizleri ile halkın birincil ihtiyacı olan temel gıda desteğini sağlamayı sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda sel felaketlerinden en çok etkilenen bölgelerden olan Wardak vilayetine, halkın beslenme alışkanlıklarına uygun gıda paketleri dağıtımı gerçekleştirildi.

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte gerçek anlamda açlık, barınma ve ısınma korkusu yaşayan halk, temel insani ihtiyaçlarına erişmek için tüm dünyadan kapsamlı bir ortak müdahale planı bekliyor.GAZZE’DE HAYAT: MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana insanlık tarihinin en karanlık günleri yaşanmaya devam ediyor. Çatışmaların başladı� ...

UKRAYNA’DA YAŞANAN İÇME SUYU SORUNUNA ETKİLİ ÇÖZÜM

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaşın ardından yaşanan zorlu koşullardan fazlasıyla etkilenen Ukrayna h ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI, UKRAYNA HALKINA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR!

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, 2022 yılının Mart ayından bu yana Rusya saldırısından etkilenen Ukrayna halkına destek için sahada ak ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN