AFGANİSTAN HALKI AÇLIK SINIRINDA: ACİL İNSANİ YARDIM PROJELERİMİZ AFGANİSTAN İÇİN DEVAM EDİYOR


Afganistan’da 2022 yılı oldukça zor geçti.

Afganistan halkı 2022 yılında dünyanın en hızlı büyüyen insani krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

Ülkede yaklaşık 9 milyon insan yerinden edilmiş durumda ve nüfusun neredeyse yarısından fazlası şiddetli açlıkla baş etmeye çalışıyor. 

Ülkedeki yönetim değişikliğinin yarattığı çalkantı ile birlikte yaşanan sel ve deprem felaketleri halkın verdiği yaşam mücadelesini daha çetin bir noktaya taşıdı.

Afganistan Ulusal Afet Müdahale Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sharafuddin Muslim yaptığı basın açıklamasında Ağustos’un başından bu yana yaşanan sel felaketlerinde en az 192 kişinin hayatını kaybettiğini, 3000 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Bunun yanı sıra ülkenin yerleşim bölgelerindeki 3100 evin tamamen yıkılırken, 20000 evin ise ağır hasarla kullanılamaz hale geldiği açıklamada yer aldı.

Özellikle, 2022 yılının ikinci yarısından bu yana yaşanan sel baskınları ile ülkede 1,7 milyon ağaç yıkıldı, 750 içme su deposu ağır hasar aldı ve binlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü.

2015 yılından bu yana bölgede aktif olarak faaliyet gösteren Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) yaşanan tüm bu insani krizlerin ardından gerçekleştirdiği ihtiyaç analizleri ile halkın birincil ihtiyacı olan temel gıda desteğini sağlamayı sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda sel felaketlerinden en çok etkilenen bölgelerden olan Wardak vilayetine, halkın beslenme alışkanlıklarına uygun gıda paketleri dağıtımı gerçekleştirildi.

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte gerçek anlamda açlık, barınma ve ısınma korkusu yaşayan halk, temel insani ihtiyaçlarına erişmek için tüm dünyadan kapsamlı bir ortak müdahale planı bekliyor.SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN