UKRAYNA’DA KIŞ ŞARTLARI HAYATI FELÇ EDİYOR…


Uluslararası Mavi Hilal Olarak Ukraynalıların Yanındayız!

Odessa ve Mikolayiv'de Faaliyete Geçen Toplum Merkezlerimiz Önemli Katkılarda Bulunuyor....

Rusya’nın son aylarda Ukrayna’nın altyapısını hedef alan saldırılarından sonra Odessa, Mikolayiv ve Kherson da milyonlarca insan neredeyse bir aydan fazladır elektriksiz ve susuz kaldı. Ülkenin ağır kış şartlarında beslenme sorunlarının yansıra ısınma sorunu da had safhada yaşanıyor.

Haberleşme hatları kesik olduğu için halk yakınlarına ulaşmakta güçlük çekiyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak Action Medeor ve UMCOR un destekleriyle Odessa ve Mikolayiv de kurulan Mülteci Kabul Merkezlerimizde bu sorunlara çözüm üretiyoruz. Mikolayiv’deki merkezimiz aralık ayı başında açıldı. 2000’in üzerinde Ukraynalı merkezimize gelip günlük gıda ve ısınma ihtiyaçlarını karşılıyor ayrıca merkezin yanı başına kurduğumuz fırından günlük sıcak ekmek ihtiyacını karşılıyor. Mikolayiv ve Odessa’ya kasım ayında sevk ettiğimiz 200 bin hazır gıda dağıtımı ise başladı.

Merkezlerimize gelemeyen Ukraynalılar için de 2000 adet soba dağıtımını önümüzdeki günlerde planlıyoruz. Sobalarda yakıt olarak kullanılacak olan peletleri de üretmek ve bedava dağıtabilmek için Bolgrad yetkilileriyle yaptığımız anlaşma çerçevesinde bir üretim tesisi kuruyoruz.

Ayrıca 2000 aileye de merkezlerimiz üzerinden aylık gıda paketi dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

Mülteci kabul merkezilerimize kuruduğumuz jeneratör ve uydu sistemiyle ihtiyaç sahiplerine internet ve şarj imkanı da sağlıyoruz.

Ukrayna’da yaşanan diğer ciddi sorunlardan biri de sağlık hizmetleri… Rusya üç vilayette toplam 266 sağlık kuruluşunu tahrip ettiği için ilk müdahalelerin bile yapılacağı sağlık kurumlarından büyük eksiklik oluştu. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak Odessa, Bolgrad ve Mikolayiv’de iki sağlık ocağı inşaatına başladık. Sağlık ocaklarının sayısını ise önümüzdeki yıl içinde altıya çıkarmayı planlıyoruz. Aynı zamanda Kherson’da da da sağlık ocakları kurulacak.

Gagavuzya’da ayrıca mülteci çocuklar için kurulan psikososyal destek merkezlerinde dil öğrenimi tiyatro vb. faaliyetler de yürütülüyor.

Moldova’nın güneyine, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) sağladığı binlerce gıda ve hijyen paketini de mültecileri evlerinde barındıran Moldovalılara ulaştırıyoruz.

Ukrayna’nın Odesa ve Mikolayiv bölgelerinde, Moldova’nın ise Komrad, Çadırlunga ve Kongaz bölgelerindeki sağlık kurumlarının ihtiyacı olan binlerce kanama durdurucu medikal malzeme, turnikeler ve ilk yardım setleri de bu merkezlere teslim edildi.

Kış sebebiyle özellikle Ukrayna’daki evlerde de işletmelerde de en büyük ihtiyaç 2-4 watlık jeneratörler… Vakıf olarak bu konuda da kampanyamız sürüyor. Hedefimiz en az 2000 küçük esnafa jeneratör sağlayıp faaliyete geçmelerini sağlayabilmek

Önümüzdeki günlerde Odessa ve Mikoayiv’in in yanı sıra Kherson da da en az altı adet benzer mülteci merkezleri kurmayı ve buralardaki gıda ısınma vb. ihtiyaçları karşılayarak 50 bin kişiye destek sağlamayı hedefliyoruz.IBC Logo

Gazze’de geçtiğimiz Ekim ayından bu yana eşi benzeri görülmemiş insanlık dramı yaşanmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 yı ...

SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN