KUZEY SURİYE’NİN SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİM KRİZİ BÜYÜYOR!


Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Dabiq Sağlık Merkezi ve IBC Mobil Klinik ile bölge halkına desteğini sürdürüyor.

Kuzey Suriye’nin El-Bab ve Dabiq bölgelerinde acil yardım, beslenme desteği ve çok kapsamlı anne-çocuk müdahalelerinin yaygınlaştırılmasına yönelik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak krizin ilk günlerinden bu yana Suriye genelinde özellikle çocukların ve annelerin en savunmasız olduğu alanlara odaklanarak ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin ve ev sahibi toplulukların acil ihtiyaçlarına uygulama ortaklarımız aracılığıyla yanıt veriyoruz.

Suriye’nin Halep kentine bağlı El-Bab ve Dabiq ilçelerinde herhangi bir sağlık merkezinin bulunmaması; özellikle yerinden edilmiş kişilerin sağlık hizmetlerine erişimini neredeyse imkânsız kılıyor.

"Sınır Tanımayan Doktorlar" (MSF) desteği ve "Suriye Sağlık Görev Gücü" koordinasyonu ile hayata geçirdiğimiz projeler, birinci basamak sağlık hizmeti yaklaşımına odaklanarak; tüm yararlanıcılar için bir sistem oluşturuyor ve dayanıklılığı artırmaya yönelik uygulamalar geliştiriyor. IBC Mobil Klinik ve halk sağlığı merkezi özellikle acil durumlara yönelik müdahaleler gerçekleştirirken, aynı zamanda genel sağlık, cinsel sağlık ve üreme sağlığı müdahalelerinin de kalitesini iyileştirmeye odaklanıyor.

Bu kapsamda Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) olarak temel sağlık hakkından yararlanma konusunda en yoksun bölgeleri özellikle hedefliyor ve birinci basamak sağlık hizmetlerindeki kilit müdahaleleri genişletmek için diğer paydaşlarımızla ortak bir çaba içine giriyoruz.

Tüm bunların yanı sıra bölgedeki anne ve bebek bakım hizmetlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor ve hala devam eden çatışmalardan etkilenen kişiler için toplum temelli sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine ve operasyonel kapasitelerinin artırılmasına yönelik projeler geliştiriyoruz.

 

 

Suriye - Dabiq Sağlık Merkezi

Sınır Tanımayan Doktorlar iş birliği ile 2023 yılında hizmet vermeye başlayan Dabiq Sağlık Merkezi, bölgenin öncelikli sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Merkez bölgenin tek sağlık merkezi olmakla birlikte civarda köylerde yaşayan herkes için sağlık hizmeti sunmaktadır. İlçede şu anda sağlık hizmeti almak için bekleyen 18.000 kişi ile birlikte bebek bekleyen 388 hamile kadın bulunuyor. Şu an başvuran günlük ortalama yararlanıcı sayısı 350 kişi…

 

 

IBC El-Bab Mobil Klinik ve Cinsel Sağlık / Üreme Sağlığı Faaliyetleri

2022 yılının Ocak ayında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) iş birliği ile, El Bab'da Katar Köyü, Al Adath Kampı, Tadiff Köyü ve kamplarını kapsayan tıbbi destek çalışmalarına başladık.

Proje 2023 itibari ile de devam ederek; bünyesinde 1 Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Doktoru, 2 Pratisyen Hekim, 4 Hemşire, 1 Tıbbi Faaliyet Yöneticisi ve 9 Toplum Sağlığı Çalışanı olmak üzere onlarca personelin çalıştığı mobil bir kliniği bulundurmaktadır.

 

IBC Mobil Klinik ve Cinsel Sağlık / Üreme Sağlığı karavanında verilen hizmetler;

  • Temel Sağlık Hizmetleri
  • Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Kliniği
  • Halk Sağlığı Bilinçlendirme Çalışmaları
  • Cinsel Sağlık / Üreme Sağlığı Bilinçlendirme ve Tedavi Hizmetleri

IBC Mobil Klinik ve Halk Sağlığı Merkezleri 2023 yılında da tüm hizmetlerine ücretsiz olarak devam edecektir.ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI, RAMAZAN RUHUNU YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR!

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Ramazan’ın birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu ihtiyaç sahibi insanlara yardım elini uzatarak he ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI KİLİS TOPLUM MERKEZİ: DEZAVANTAJLI TOPLULUKLARIN HAYATA YENİDEN TUTUNMASINDA ÖNCÜ BİR ROL

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC) Kilis Toplum Merkezi, dezavantajlı toplulukların psikososyal destek ihtiyaçlarını karşılayarak, on ...

GAZZE: YIKINTILARIN ARDINDAKİ HAYAT MÜCADELESİ

Açlık, susuzluk, hijyen eksikliği, kayıplar ve gözyaşları… Gazze’de hayatta kalmaya çalışan insanların aylard ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN