İNSANİ YARDIM EYLEMLERİNDE ÜST DÜZEY KALİTE STANDARTLARINI YAKALAYAN ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI SPHERE ÜYESİ


Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC), dünyanın dört bir yanındaki insani yardım eylemleri için standartları belirleyerek; özellikle kalite ve hesap verilebilirliğe yönelik şeffaf ve ilkeli proje yönetimini artırmayı hedefleyen Sphere’in bir parçası…

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) tecrübeli ve dinamik yapısıyla, 20 yılı aşkın süredir, dünyanın en dezavantajlı bölgelerinde yaşayan ve krizlerden etkilenen insanların hayatlarını iyileştirmek için tarafsız ve bağımsız çözümler üretmekte, projeler geliştirmekte ve uygulamaktadır.

Mavi Hilal; Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık statüsünde bir sivil toplum kuruluşu olup, aynı zamanda ICVA (Uluslararası Gönüllü Kuruluşlar Birliği) üyesidir. Kuruluşundan bu yana ise sağladığı insani yardım kalitesini ve hesap verilebilirliğini sürekli geliştirmek için kendi sistemlerini, yapılarını ve uygulamalarını hep bir üst düzeye taşımayı ilke edinmiştir.

Geçtiğimiz yıl Suriye’de görev yapan 23 sivil toplum kuruluşuna Sphere ortaklığı ile WASH -su temini / sanitasyon/ hijyen, Gıda güvencesi / Beslenme, Barınma / Yerleşim, Sağlık yönelik projelerin doğru ve etkili bir şekilde uygulanması eğitimi veren Uluslararası Mavi Hilal Vakfı; mantıksal çerçeve yaklaşımı ile proje geliştirme, bütçe hazırlama prensipleri ve izleme/değerlendirme süreçlerine yönelik çalışmaları uygulamalı aktivitelerle uzman eğitmenler eşliğinde aktarmıştır.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı üyesi olduğu Sphere’in ilkeli ve hak temelli yaklaşımı ile birlikte; insani yardım projelerinde geliştirdiği etkili operasyonları sürdürmeye ve 23 yıllık tecrübesini alanın öncü çalışanları ile paylaşarak, politikalarını yaygınlaştırmaya devam edecektir.

Dünya genelinde insani yardım aktörlerinin yıl boyu süren yoğun çalışmalarının bir ürünü olan ve kalite / hesap verilebilirliği ilke edinerek standartların saha operasyonları, politika geliştirme ve savunuculuk alanlarında kullanılmasına yönelik bir kaynak niteliği taşıyan Sphere Rehberi için:

https://spherestandards.org/handbook/editions/GAZZE’DE HAYAT: MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana insanlık tarihinin en karanlık günleri yaşanmaya devam ediyor. Çatışmaların başladı� ...

UKRAYNA’DA YAŞANAN İÇME SUYU SORUNUNA ETKİLİ ÇÖZÜM

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaşın ardından yaşanan zorlu koşullardan fazlasıyla etkilenen Ukrayna h ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI, UKRAYNA HALKINA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR!

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, 2022 yılının Mart ayından bu yana Rusya saldırısından etkilenen Ukrayna halkına destek için sahada ak ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN