TÜRKİYE İLE GÜNEY KORE ARASINDAKİ TARİHİ DOSTLUK DEPREM FELAKETİ NEDENİYLE BİR KEZ DAHA KENETLENDİ…


Ülkemizin Güney Kore ile uzun yıllara dayanan dostluğu 6 Şubat depremleri sonrasında daha da derinleşerek anlam kazandı. Depremin yarattığı acı ve trajediye karşı Güney Kore halkı ve hükümeti, dayanışma ruhuyla Türkiye'ye güçlü bir destek sundu ve sunmaya devam ediyor.

Türkiye-Kore Dostluk Kenti: Umuda Açılan Kapı

Hatay'ın Serinyol bölgesinde AFAD ve Kore Uluslararası İş birliği Ajansı koordinasyonu (KOICA) koordinasyonu ile; Uluslararası Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, Save the Children, İlk Umut Derneği ve KFHI iş birliğiyle hayata geçirilen "Türkiye-Kore Dostluk Kenti," depremden etkilenen yaklaşık 2000 kişiye ev sahipliği yapacak.

Bu projede; Good Neighbors International, Save the Children Korea, Korea Friends of Hope International da önemli bir rol üstleniyor.  

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak; 500 konteynerlik bölgeye 170 konteynerle destek sağlarken, alandaki depremzedeler için temel ihtiyaç kiti dağıtımları, kadınlara yönelik psikososyal destek aktiviteleri ve bölge halkını kalkındırmayı amaçlayan istihdam projelerini de hayata geçireceğiz.

10 Ağustos’ta gerçekleşen Türkiye-Kore Dostluk Kenti açılış töreni, Kore Büyükelçisi Won Ik Lee, Hatay Vali Yardımcısı Buğra Karadağ, Antakya Kaymakamı Salih Gültekin, AFAD Dış İlişkiler Daire Başkanı Muhammed Maruf Yaman ve Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca'nın katılımlarıyla gerçekleşti.

Bu güçlü dayanışma ve dostluk örneği depremden etkilenen kişiler için umut dolu bir yaşam alanı yaratırken; iki ülke arasındaki köklü ilişkileri bir kez daha vurgulayarak geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.FAS DEPREMİ IBC DURUM RAPORU, 22 EYLÜL 2023

Fas'ta son yüzyılın en güçlü sarsıntısı olan 6,8 büyüklüğündeki depremin, Fas'ın orta kesimi ...

LİBYA'DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Arka Plan 10 Eylül’de Libya’nın kuzeydoğusunda yaşanan Daniel Fırtınası şiddetli yağmurlara ve ani sellere yol aça ...

KUZEY SURİYE’DE DEPREM SONRASI SANİTASYON VE SAĞLIK PROGRAMLARIMIZIN İLK AŞAMASI TAMAMLANDI

EYVA’A KAMP Eyva’a’nın 2 No’lu kampı, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremin ardından kuruldu ve kamp sakinlerinin ta ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN