ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI, AFGANİSTAN’A DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR


7 Ekim tarihinde Afganistan’da art arda yaşanan depremler Herat bölgesinde yer alan pek çok yerleşim yerine büyük zarar verdi. Üstelik şiddetli sarsıntılar binlerce kişinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine neden oldu.

Merkez üssü Herat’ta büyük yıkımlara sebep olan depremler pek çok köyü yerle bir etti. Şiddetli sarsıntılar sonrasında iletişim ağlarının kesintiye uğraması insanların birbirinden haber almasını oldukça zorlaştırdı. Ortaya çıkan manzara ise oldukça üzücüydü. Yüzlerce ev yıkılmış, hayatta kalanlar ise sevdiklerinden haber alma umudu ile uzun bir bekleyişe geçmişti. Yahut kendi imkanları ile onlara ulaşmaya çalışmaktaydı.

Evlerini kaybeden ya da büyük hasar gören yüzlerce insan barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı. Yaklaşan soğuk hava koşulları da durumu oldukça güç bir hale getirmekteydi. Ancak ne yazık ki deprem sonrasında ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi yalnızca barınma değildi. Bununla birlikte en temel ihtiyaçlardan birisi olan gıdaya ulaşım da önemli bir problem haline geldi.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak, depremin ilk gününden itibaren sahada aktif bir şekilde faaliyet göstermeye başladık. Var olan öncelikli ihtiyaçları belirlemek için canla başla incelemeler yaptık. İlk adım olarak ise; depremde maddi ve manevi büyük zarar gören Afgan halkına hızlı bir şekilde yardım elimizi uzatmak adına ortağımız IDRF ile birlikte harekete geçtik. Zorlu şartlar altında yaşam mücadelesi veren yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye olabilecek en hızlı şekilde ulaşmaya ve gıdaya erişimlerini sağlamak üzere faaliyete geçtik.

Herat bölgesinde yer alan Zindajan ilinde bulunan Naib Rafi Köyü’nde ortağımız IDRF ile birlikte yüzden fazla ihtiyaç sahibi aileye sıcak yemek dağıtımlarını gerçekleştirdik. En temel ihtiyaçlardan biri olan gıda yardımlarımızı IDRF ile birlikte sürdürmeye ve Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğiz.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak Afganistan’da zorlu yaşam mücadelesi veren depremzedelere desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bölgeye en kısa zamanda çadır ve battaniye yardımlarımızı da gerçekleştireceğiz.FAS’IN KAHRAMAN KADINLARI…

Kadınların toplumsal hayata kazandırılmasının ve ekonomik özgürlüklerine sahip olmalarının büyük bir öneme sahi ...

IBC Logo

Gazze’de geçtiğimiz Ekim ayından bu yana eşi benzeri görülmemiş insanlık dramı yaşanmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 yı ...

SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN