LİBYA’DA SICAK YEMEK DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


19 Eylül’de Libya’nın Derna kentinde yaşanan sel felaketinin ardından insanlığın en büyük can kayıplarından biri yaşandı. Yüzlerce kişi yaşamını yitirdi, binlerce insan yaralandı ve üstelik kayıplar da cabası…

Sel suları çekildiğinde ortaya çıkan manzara durumun vehametini gözler önüne serdi. En çok etkilenen bölgeler Derna, Albayda, Soussa, Al-Marj, Shahat, Taknis, Battah, Tolmeita, Bersis, Tokra ve Al-Abyar idi. Yaşanan felaketin boyutu öylesine büyüktü ki altyapı ve ulaşım hizmetlerini sekteye uğrattı, evlere büyük zarar verdi ve hatta birçoğu oturulamaz hale geldi.

Sel felaketinin ardından ortaya çıkan acı tabloda hayatını kaybedenlerin, yaralıların ve kayıpların dışında, 43.000 kişi yerinden edildi. Yaşanan bu insanlık dramına Uluslararası Mavi Hilal Vakfı elbette en hızlı şekilde müdahale etmek için harekete geçti. Yılların beraberinde getirdiği birikim ve tecrübe ile sahada aktif bir şekilde varlık göstererek temel ve insani ihtiyaçların neler olduğunu tespit etmek için kolları sıvadı. Yerel yönetimler, uluslararası kuruluşlar ve ortaklarla birlikte eş zamanlı olarak hareket etti.

Binlerce kişinin hayatını bir anda değiştiren sel, yaklaşan kış mevsimi de düşünüldüğünde afetzedelerin hayatını daha da zorlaştırdı. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, selden etkilenenlerin daha fazla mağdur olmasını önlemek ve onlara ivedi bir şekilde yardım edebilmek adına yerel partnerlerinden STACO’nun desteği ile evsiz kalan yüzlerce aileye yer yatağı ve battaniye dağıtımı yaptı. Ne yazık ki bu beklenmedik felaketin ortaya koyduğu maddi ve manevi zarar oldukça büyüktü. Bu sebeple barınma ile birlikte temiz gıdaya erişim de önemli problemlerden bir tanesini oluşturuyordu. Vakıf, Libya’ya verdiği desteği bir adım daha ileri taşıdı ve yerel ortaklarından STACO ile birlikte hareket ederek Action Medeor, Aktion Deutschland Hilft ve Lions Club International’ın desteği ile 1 ay boyunca yaklaşık 1000 aileye günlük olarak sıcak yemek dağıtımını da gerçekleştirdi.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, bağışçılarının cömert desteği sayesinde sağladığı battaniye, yer yatağı ve sıcak yemek dağıtımı ile 22.500’den fazla kişiye ulaşarak ihtiyaç sahiplerine desteğini sürdürdü. IDRF Kanada’nın desteği ile de 1 ay boyunca günlük olarak  sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirmeye devam etti.

Derna’da yaşanan sel nedeni ile kaynaklarının zarar görmesi insanların temiz suya ulaşımını oldukça güç bir halde getirdi. İnsanın hayatını idame ettirebilmesi için en temel ihtiyaçlarından biri olan suya afetzedelerin ulaşmasını sağlamanın ne denli önemli olduğunun bilincinde olan Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, hijyen eksikliğinden kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçilmesi için WASH projesini elzem önceliklerden biri haline getirdi.

Libya’da zarar gören daha yüzlerce afetzedeye ulaşmak için siz değerli bağışçılarımızın desteğine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var.

Faaliyetlere ait paylaşımları link üzerinden inceleyebilirsiniz:

https://www.instagram.com/p/CxdAn6uomrl/
https://www.instagram.com/p/CzLlvbCILuh/
https://www.instagram.com/p/Cz1BbXvoi8n/
https://www.instagram.com/p/C1G5Z-mAAX7/SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN