GAZZE’DEKİ KRİZE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI


Fotoğraf: Fatima Shbair, Getty Images.

Devam eden savaşta siviller acı çekiyor ve Gazze Şeridi ile Batı Şeria'da yaşayan 3 milyondan fazla insanın acil yardıma ihtiyacı var.

Durum kötüleşirken, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), hayal bile edilemeyecek acılar çeken çok sayıda çocuk, kadın ve erkeğe hayat kurtaran yardımlar ulaştırıyor.

KRİZE GENEL BAKIŞ

Gıda

BM'nin yakın tarihli bir raporuna göre Gazze'de tahmini olarak 2,2 milyon insan açlığın eşiğinde. Dahası,  nüfusun %90'ının düzenli olarak gün boyunca yemek yemeden geçirdiğini bildiriyor.

Çatışmaların tırmanmasından önce birçok insan zaten gıda güvensizliği ile yaşıyordu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu savaş döneminden önce nüfusun %63'ünün açlıkla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Artık tüm bölge, birçok insanın kıtlık koşullarında yaşadığı bir insani felaket olarak sınıflandırılıyor.

Elektrik ve Yakıt

7 Ekim 2024'ten bu yana tam elektrik kesintisinin uygulandığı Gazze'de temel altyapının tahrip olması kritik hizmetleri durdurdu. Gazze'nin tek enerji santrali artık çalışmıyor ve yaygın yakıt eksikliği jeneratörlerin enerji dağıtımını zorlaştırırken, sağlık hizmetleri ve insani yardımı da güçleştiriyor.

Bunun yanı sıra, elektrik eksikliği üretim ve tarım faaliyetlerinin durma noktasına gelmesine neden olarak Gazze'nin zaten kırılgan olan ekonomisine daha da zarar verdi. Yakıt ikmalinin yetersiz olması nedeniyle tırlar ve konvoylar, yardım ve kritik hizmetleri ulaştıramıyor.

Fotoğraf: AA / Mustafa Hassona.

Sağlık Hizmeti

Sürekli bombardıman, elektrik ve tıbbi malzeme eksikliği nedeni ile Gazze'nin dört bir yanındaki hastaneler kapatıldı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre 19 Aralık tarihinden bu yana Gazze’deki 36 hastaneden yalnızca 9’u faaliyet göstermeye devam ediyor. Halihazırda faaliyet olan tüm sağlık kurumları kritik seviyede yakıt ve temel tıbbi malzeme eksikliği ile hizmet vermeye çalışıyor. Gazze Sağlık Bakanlı’ğı hastanelerin yataklı servislerde yüzde 206; yoğun bakımlarda ise yüzde 250 oranında faaliyet gösterdiğini bildirdi.

İsrail güçleri tarafından tutuklanan sağlık personelinin raporları Sağlık Bakanlığı tarafından Gazze'de sunuldu ve hastanelerin ateş altına alındığına ilişkin raporlar da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından not edildi.

UNICEF sözcüsü James Elder’ın yaptığı endişe verici açıklamada, ortalama 700 çocuk ve aile için bir tuvaletin bulunduğu Gazze Şeridi'nde yaşayan çocukların sağlık koşullarının tehlikesini şöyle anlatıyor: “Yalnızca insani bir ateşkesin sağlayabileceği yeterli temiz su, yiyecek ve sanitasyon olmadan hastalık nedeniyle yaşanan çocuk ölümleri, bombardımanlarda hayatını kaybeden çocuk sayısını geçebilir.”

Yerinden Edilme 

İsrail Ordusu'nun çevrimiçi haritasına göre Gazze Şeridi'nin yaklaşık %30'unu oluşturan alanlar tahliye için işaretlendi. İsrail Ordusu'nun çevrimiçi haritasına göre Gazze Şeridi'nin yaklaşık %30'unu oluşturan alanlar tahliye için işaretlendi. Ancak devam eden elektrik ve telekomünikasyon hizmetlerindeki kesintiler nedeniyle bu alandan bilgiye erişim zorlaşıyor.

Yaklaşık 1,9 milyon kişinin, yani nüfusun %85'inin ülke içinde yerinden edildiği düşünüldüğünden, ÜİYOK'lerin toplam sayısını doğru bir şekilde tahmin etmek de zorlaşıyor. Barınaklar kapasitelerinin 4 katı kadar hizmet veriyor ve çok sayıda ihtiyaç sahibi insana barınma imkanı sağlamakta zorlanıyor. Hal böyle olunca aşırı kalabalık barınaklarda yaşayanlar güç koşullara, ısı eksikliğine, derme çatma tuvaletlere, yağmura ve su baskınlarına katlanmak zorunda kalıyor.

İNSANİ MÜDAHALE VE PROGRAMLAMA

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı tarafından yayınlanan Kriz Çağrısı, işgal altındaki Filistin topraklarında, özellikle Gazze Şeridi'nde yaşayan insanların en acil ihtiyaçlarının karşılanması için yaklaşık 3 milyon ABD Doları çağrısında bulunuyor.

Çalışmalarımız, bölge çapında kriz müdahalesi ve insani yardım alanında onlarca yıllık deneyimin sonucudur.

Gıda ve Beslenme
Gerekli Finansman  800,000 Amerikan Doları   
Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı: 20,000

Gıda kolileri, buğday unu ve hazır yemek dağıtımı, acil gıda müdahalemizin temelini oluşturuyor. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, uygun sanitasyon ve yeterli pişirme malzemelerine erişim olmadan yemek hazırlamanın zorluklarını çözmek için sıcak yemekler, şişe su, ortak mutfak kitleri ve yemek pişirmek için gerekli yakıtı sağlayacak.

Barınma ve Gıda Dışı Ürünler
Gerekli Finansman  720,000 Amerikan Doları
Hedef Yararlanıcı Sayısı: 16,000

Büyük ölçekli yerinden edilme şu anda Gazze Şeridi halkını rahatsız ettiğinden ve barınmayı temel bir ihtiyaç olarak kabul ettiğinden, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin (ÜİYOK'lerin) hızla değişen ihtiyaçlarının uygun ürünlerle karşılanmasını sağlamak için temel gıda dışı ürünleri (NFIs) ve barınma malzemelerini sağlayacaktır.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, kışa uygun çadırlar, brandalar, plastik örtüler ve kışın soğuğundan korunmak için termal battaniye ve şilte dağıtacak.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, geçici koşullarda yaşamanın yarattığı zorlukların üstesinden gelmek için pişirme gereçleri setleri, gaz tankları, fırınlar ve pişirme cihazları gibi evdeki temel eşyaların yanı sıra su depolama tankları da sağlayacak.

Su, Sanitasyon ve Hijyen Projesi (WASH)
Gerekli Finansman 425,000 Amerikan Doları
Hedef Yararlanıcı Sayısı: 8,500

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın Su, Sanitasyon ve Hijyen (WASH) konusundaki planlı müdahalesi, sağlığı, hijyeni ve güvenliği teşvik etmek amacıyla içme ve ev amaçlı kullanım için güvenli ve güvenilir su tedariğinin sağlanmasına öncelik veriyor. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, temizlik kitleri, su arıtma tabletleri, su depolama tankları, bidonlar ve hijyen kitleri ile acil sanitasyon yardımı sağlayacak.

Sağlık ve Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek 
Gerekli Finansman 200,000 Amerikan Doları   
Hedef Yararlanıcı Sayısı: 4,000

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, etkilenen nüfusun acil sağlık ihtiyaçlarının karşılanması ve mevcut sağlık tesislerinin güçlendirilmesi ile eş zamanlı olarak doğrudan sağlık yardımının derhal sağlanmasını karşılıyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, büyük hasta akınlarının yönetilmesinde destek sağlamak amacı ile mevcut sağlık kurumlarına temel tıbbi ve sanitasyon malzemeleri; ekipmanların çalıştırılması için yakıt ve tıbbi sarf malzemelerini tedarik edecek ve dağıtacak.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, çocukluk çağındaki beslenmeyi ve temel gelişimi desteklemek amacı ile beş yaşın altındaki çocuklara besin değeri yüksek bisküvilerin yanı sıra hamile ve emziren kadınlara demir-folik asit takviyeleri sunacak.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı ayrıca, ihtiyaç sahibi yararlanıcılara yüksek kalitede zihinsel sağlık ve psikososyal destek sunacak.

Koruma  
Gerekli Finansman  115,000 Amerikan Doları 
Hedef Yararlanıcı Sayısı: 2,200

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, zarar vermekten kaçınmak ve ihtiyacı olan tüm insanların yardıma güvenli ve anlamlı erişimini teşvik etmek için değer ve uygulamaları biraraya getirerek, koruma ve koruma ilkelerini tüm müdahalelerimizin merkezine yerleştirir.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, kadınlara ve kızlara regl dönemi malzemeleri, danışmanlık ve destek sağlayarak toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı mücadele edecek.

Çocuk dostu alanlar, müdahalemizin ayrılmaz bir parçasıdır ve özellikle ihtiyacın arttığı bu dönemde, çocukların güvenliğini ve temel yardımlara eşit erişimini daha da teşvik etmektedir.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, insan kaçakçılığı, cinsel sömürü ve istismar risklerini kabul ederek, belirlenen yönlendirme yolları doğrultusunda mağdurlara yardım etmeye kararlıdır.

Eğitim
Gerekli Finansman 250,000 Amerikan Doları
Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı: 5,000

Gazze Şeridi'nde yaşayan çocuklar korumacı bir çevrede eğitimden ve güvenli öğrenme fırsatından mahrumdur. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, mevcut çatışmanın neden olduğu eğitim açığını gidermek için acil durum öğrenimi ve eğlence malzemeleri, geçici öğrenme ve çocuk dostu alanlar ile yaşa uygun psikososyal destek sağlayacak. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, durum izin verdiğinde öncelik olarak okulları yeniden inşa etmeye ve iyileştirmeye kararlıdır.

Çok Amaçlı Nakit Yardımı
Gerekli Finansman 280,000 Amerikan Doları
Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı: 5,600

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, çok amaçlı nakit yardımını (MPCA), insanların tercihlerine ve kültürel değerlerine göre temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan önemli bir müdahale olarak görüyor.

Nakit transferleri bölgedeki en etkili operasyonel yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor ve malların hızlı bir şekilde edinilmesine olanak sağlıyor. Acil nakit yardımına ihtiyaç duyan aileler ve bireyler, faydalanıcıların şahsi ihtiyaç ve tercihlerine uygun gıda, su, ilaç, hijyen ürünleri ve gıda dışı ürünleri alabilmelerine olanak sağlayan nakit transferi programımızdan faydalanabilmektedir.

Lojistik Desteği
Gerekli Finansman  280,000 Amerikan Doları
Hedeflenen Yararlanıcı Sayısı:100

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın Gazze Şeridi'ndeki acil müdahale operasyonlarına yönelik lojistik destek, kurumlar arası işbirliğine ve Uluslararası Mavi Hilal Vakfı personelinin uzmanlığına dayanacaktır.

Genel merkezimizden saha operasyonlarımıza kadar, ayrımcılığa veya gecikmeye maruz kalmadan, en çok ihtiyaç duyanlara kapsamlı, hassas ve etkili programlar sunmaya kararlıyız.

ORTAK SORUNLAR​

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, çatışma bölgelerinde ve yerinden edilmiş halklar arasında yaşayan nüfusları etkileyen artan şiddet, ihmal, kasıtlı yoksunluk, ayrımcılık, istismar ve sömürü riskinin bilincinde olarak, çalışmalarını koruma, koruma ilkeleri ve uygulamaları üzerine hayata geçiriyor. Bu nedenle, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın tüm müdahaleleri durumdan etkilenen nüfusun haklarını, güvenliğini ve onurunu korumak için tasarlanmıştır. Cinsel sömürü ve istismarın (PSEA) önlenmesi ve bunlara müdahale edilmesi, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın Gazze Şeridi'ndeki ve çalıştığımız her topluluktaki müdahaleleri boyunca ana akım haline getirilmeye devam edecek.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, müdahaleleri boyunca etkilenen nüfuslara sorumluluk yaklaşımlarını dahil edecektir. Bu, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın, yararlanıcıların özerkliğine saygı göstermek, farklı ihtiyaçlarını açıkça anlamak, etkili, güçlendirilmiş ve bilgilendirilmiş karar almayı mümkün kılmak için açık bilgi akışı kanalları sağlamak amacı ile etkilenen topluluklara müdahalelerin planlanmasına dahil edeceği anlamına gelir.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı ayrıca sağladığı yardımın kalitesi ve uygunluğu konusunda hesap verebilirliği sürdürmek için şikayet ve geri bildirim mekanizmaları kuracaktır.

KOORDİNASYON

Bu Kriz Çağrısı aracılığıyla gerçekleştirilen müdahaleler, ülke düzeyindeki müdahale planlamasıyla uyumlu ve tamamlayıcı niteliktedir. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, işgal altındaki Filistin topraklarında gerekli insani müdahale ve acil durum planlamasına katkıda bulunmak için hükümetler, insani yardım koordinatörleri, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) mekanizması ve ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışır.

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI’NIN KAPASİTESİ​

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, insani yardım aktörleri ve hükümet yetkilileriyle işbirliği içinde uygulanan, devam eden yardım, afet müdahaleleri ve kalkınma girişimleriyle MENA bölgesinde iyi kurulmuş ofislere sahiptir.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın işgal altındaki Filistin toprakları, Batı Şeria ve İsrail'de operasyonel varlığı olmasa da, mevcut programı aracılığı ile sahip olduğu kapasite ve bölgesel mevcudiyet, devam eden çalışmaları yönlendirmesine, özellikle sınır yetkilileri, Mısırlı yerel ortaklarla, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Gazze'deki diğer BM kuruluşları ve sivil toplum ortakları ile olan ilişkileri aracılığıyla krize yanıt vermesine olanak sağlıyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın bölgesel ve genel merkez düzeyleri de dahil olmak üzere çoklu tematik uzmanlıkla desteklenen varlığı ve yerleşik ortaklıkları, sürekli çatışma ve koruma analizleri ile desteklenen, sürekli değişen, hızla gelişen bir bağlam karşısında esneklikle çevik, duyarlı programlama uygulamasına olanak sağlar. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, tüm müdahalelerine insan hakları temelli ve toplumsal cinsiyete duyarlı yaklaşımları entegre ediyor. Ayrıca, etkilenen nüfuslara karşı sorumluluk ilkelerine olan bağlılığı, bu toplulukları müdahalelerin planlanmasına dahil edeceği anlamına geliyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı ayrıca işinin ve sağladığı yardımın kalitesine ilişkin hesap verebilirliği sürdürmek için şikayet ve geri bildirim mekanizmaları oluşturacak ve yerleşik müracaat mekanizmalarını kullanacaktır.

İLETİŞİM

Muzaffer Baca
Vice President
+90 532 234 42 29
[email protected]

Heather Sonya Üner
Programs/Partnerships Manager
+90 544 830 84 17
[email protected]

Mohamed Ouahi
MENA Programs Manager
+90 534 368 35 45
[email protected]

Çalışmalarımızı takip etmek için web sitemizi ziyaret edin:  www.ibc.org.tr  ya da bizi takip edin...

Twitter: @ibc_tr
YouTube: IBC Uluslararası Mavi Hilal
Instagram: @ibctr
Facebook: IBC Uluslararası Mavi Hilal Vakfı
LinkedIn: International Blue Crescent (IBC)MAVİ HİLAL UKRAYNA, UKRAYNA’DA POLİKLİNİK AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Ukrayna halkına desteğini ve yardımlarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. 2 yılı aşkın s& ...

KUZEY SURİYE’DE BAYRAM SEVİNCİ…

Ramazan Bayramı’nın birlik, beraberlik ve yardımlaşma ruhunu her sene olduğu gibi bu sene de yaşatmaya devam eden Uluslararası Mavi Hila ...

BURUK BİR BAYRAM SEVİNCİ: HATAY…

6 Şubat’ta yaşanan şiddetli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı illerden biri olan Hatay’da bayram telaşı ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN