ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI GAZZE’DE!


Gazze’de 7 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda en fazla zararı siviller görüyor. Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı demeden 7’den 70’e toplumun her kesimi bombadırman altında ve acı içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Başladığı günden bu yana her geçen gün şiddetini daha da arttıran, siviller üzerinde maddi ve manevi ağır bir baskı haline gelen bu orantısız güç kullanımı dünyanın gözü önünde Gazze’de büyük bir dramın sahnelenmesine neden oluyor. Bu durum beraberinde pek çok hayati sorunu da beraberinde getiriyor. Bunlardan en önemlilerinden biri ise, gıdasızlık.

BM tarafından yakın zamanda açıklanan rapora göre nüfusun büyük bir bölümünün yeterli beslenme düzenine sahip olmadığı ve gün boyunca yemek yemediği belirtiliyor. Yaşanan yoğun çatışma öncesinde son derece ciddi bir gıda probleminin pençesinde olan Gazze halkı, bölgede tansiyonun yükselmesinin ardından kıtlık koşullarının baş göstermesiyle birlikte insani bir felaketle karşı karşıya kalmış durumda. Üstelik artık tek ve en önemli sorunlardan biri sadece gıdasızlık da değil…

7 Ekim tarihinden bu yana devam eden tam elektrik kesintisinin uygulandığı Gazze, her anlamda karanlığa gömülmüş durumda. Yakıt eksikliğinden dolayı yeterli bir şekilde enerji dağıtımı sağlayamayan jeneratörler neredeyse kullanılamıyor. Yakıt bulmada yaşanılan bu problem sağlık hizmetlerini sekteye uğratıyor ve insani yardımların ulaştırılmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Bir yandan günlerdir aralıksız bir şekilde devam eden bombardıman, diğer yandan elektrik kesintisi ve yardımların ulaştırılamaması sebebi ile yaşanan tıbbi malzeme eksikliği sınırlı sayıda hastanenin faaliyet göstermesine neden oluyor.  Bütün bu gelişmeler masum sivillerin aile fertlerini, çocuklarını, kardeşlerini kısaca tüm sevdiklerini gözlerinin önünde birer birer kaybetmelerine ve bu duruma an be an tanıklık etmelerine neden oluyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre aylardır süren çatışmaların bilançosu en az 25.490 kişinin hayatını kaybetmesi ve 63.354 kişinin yaralanması ile sonuçlandı.

Fotoğraf: AA / Mustafa Hassona

21. yüzyılda yaşanan bu insanlık dramı ne yazık ki Gazze’deki masum sivillerin yardım çığlıkları ile dünya sahnesinde yerini almaya devam ediyor. Yaşanan tüm bu gelişmelere sessiz kalamayan Uluslararası Mavi Hilal Vakfı geçtiğimiz günlerde Gazze için acil müdahale çağrısını yayınladı. Bölgedeki çetin şartların ve ihtiyaçların neler olduğunu yoğun ve ayrıntılı çalışmalar sonucunda tespit eden Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, donörü IDRF Kanada ile birlikte bölgeye ilk yardımlarını ulaştırdı. Şimdilik acil müdahale girişimlerini yürüten Uluslararası Mavi Hilal vakfı, ihtiyaçların çok büyük olması nedeniyle önümüzdeki altı ay boyunca desteğini ivedi bir şekilde sürdürmeye devam edecek.

Fotoğraf: Fatima Shbair, Getty Images

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA)  göre 20 Ocak itibarıyla Gazze'de tahminen 1,7 milyon  kişi yerinden edilmiş durumda. Güvenlik arayışı içindeki aileler defalarca yer değiştirmek zorunda kalıyor. Bir milyondan fazla insanın aşırı kalabalık alanlara sıkıştığı Refah vilayeti, yerinden edilenler için ana sığınak olmaya devam ediyor. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı olarak bu kapsamda, ÜİYOK'lerin çoğunluğunun sığındığı Refah Valiliği'nde 600 aileye (yaklaşık 3000 kişi) gıda kolisi, hijyen kitleri, kadınlar için hijyen kitleri ve şişelenmiş su yüklü iki kamyon dağıtıldı. Bölgeye yardım eli uzatan vakıf, IDRF Kanada’nın desteğiyle birlikte 600 adet gıda Kolisi, 600 adet hijyen kiti, kadınlar için 600 adet hijyen kiti ve her biri 12 litrelik 600 kutu su dağıttı.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, yaşanan gelişmelere ve fonların mevcudiyetine bağlık olarak önümüzdeki altı ay boyunca Gazze’ye acil yardım sağlamayı planlıyor. Vakıf bu çerçeve içerisinde önümüzdeki aylarda gıda yardımı ve beslenme, barınma ve gıda dışı maddeler, sağlık, acil su, sanitasyon ve hijyen müdahalesi (WASH), koruma, eğitim ve çok amaçlı nakdi yardım gibi geniş yelpazede pek çok ihtiyacın karşılanması için 3 milyon ABD Doları tahsis etmeyi planlıyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, işgal altındaki Filistin topraklarında gerekli insani müdahale ve acil durum planlamasına katkıda bulunmak için hükümetler, insani yardım koordinatörleri, BM OCHA koordinasyon mekanizmaları, BM Organları ve diğer ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışır. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’nın işgal altındaki Filistin toprakları, Batı Şeria ve İsrail'de operasyonel varlığı olmasa da, mevcut programı aracılığıyla sahip olduğu kapasite ve bölgesel mevcudiyet, özellikle sınır yetkilileri ve Mısırlı Yerel Ortaklarla, UNRWA ve Gazze'deki diğer BM kuruluşları ve sivil toplum ortakları ile olan ilişkileri aracılığıyla devam eden çalışmaları yönlendirmesine ve krize yanıt vermesine olanak sağlıyor.

Yardım kargolarının denetlenmesinde ve belirlenen kural ve düzenlemelere uygunluğun sağlanmasında Uluslararası Mavi Hilal Vakfı’na çok yardımcı olan UNRWA ile yakın işbirliği ve koordinasyon sayesinde yardım kargolarının Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağladı. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için UNRWA ile iş birliğine devam edecek.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı bölgeye yardımlarını ivedi bir şekilde sürdürmeyi ve acı içerisinde yaşayan masum sivillere desteğini devam ettirmeyi planlıyor. Bölgeden yükselen yardım çığlıklarına umut olabilmek için siz sevgili donörlerimizin desteğine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Bağışçılarımızdan Gazze halkının acil ihtiyaçlarına cevap vermeleri için çağrıda bulunuyoruz. Acil müdahale çağrımıza bu link üzerinden ulaşabilirsiniz: https://ibc.org.tr/EN/1710/ibc-flash-appeal-responding-gaza-crisisFAS’IN KAHRAMAN KADINLARI…

Kadınların toplumsal hayata kazandırılmasının ve ekonomik özgürlüklerine sahip olmalarının büyük bir öneme sahi ...

IBC Logo

Gazze’de geçtiğimiz Ekim ayından bu yana eşi benzeri görülmemiş insanlık dramı yaşanmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 yı ...

SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN