UKRAYNA’DA YAŞANAN İÇME SUYU SORUNUNA ETKİLİ ÇÖZÜM


Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaşın ardından yaşanan zorlu koşullardan fazlasıyla etkilenen Ukrayna halkına yardımlarını sürdürmeye devam ediyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı savaşın başladığı ilk andan itibaren yoğun bombardıman altında kalan Ukrayna halkına desteğini hızlı ve etkili bir şekilde sağlayabilmek için sahada büyük bir özveri ile çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor.

Vakıf yardımlarını efektif bir şekilde sağlayabilmek adına ilk adımını Gagavuz Bölgesi’nde bir ofis ve depo kurarak attı ve Güney Moldova’da bulunan Ukraynalı mültecilere destek olmak için ofis ve depo kurdu. Geçen süre zarfı içerisinde acil yardım çalışmalarını Odessa Olbastı’na, Bolhrad'dan Mykolaiv'e ve ardından Kherson'a kadar genişletti.

Savaşın başladığı andan itibaren yaşamları bir anda değişen Ukrayna halkı gıda, sağlık, barınma gibi pek çok temel ihtiyaç konusunda zorluk yaşamaya başladı ancak bunlardan en önemlisi ise temiz suya ulaşımda yaşanan sorundu. Nova Kakhovka hidroelektrik barajının 7 Şubat’tta Rus güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucunda imha edilmesi şehrin şu şebekesini çökertti ve içme suyuna erişimde sorunların yaşanmasına neden oldu. Bu durum da hali hazırda zorlu koşullar altında yaşayan Ukrayna halkı için çözülmesi gereken hayati problemlerden biri haline geldi. İçme suya erişimin çözümü için kolları sıvayan Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, donörü Action Medeor ile birlikte Kherson şehrine su dağıtımı yapmak için 2023 yılının Temmuz ayından itibaren harekete geçti.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, donörü Action Medeor ile birlikte Ukrayna halkına desteğini sürdürüyor

Şu anda yaklaşık 50 ila 60 bin civarında kişinin yaşadığı Kherson şehrine 2 adet 10 tonluk ve 5 adet 2 tonluk olmak üzere 7 adet su tankı bulunuyor. Pazar günleri hariç haftanın her günü ortalama 16 ton civarında su tedariği sağlanıyor. Su tankları Kherson bölgesinin farklı bölgelerinde yer alması sebebi ile şehrin tüm sakinleri suya kolayca erişebiliyor.

Kherson’un  farklı bölgelerinde yer alan su tankları şehir sakinlerinin içme suyu ihtiyacını karşılıyor

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Ukrayna halkının içinde bulunduğu duruma müdahale edebilmek için her zaman desteğini sürdürmeye devam edecek. Bunun için siz sevgili donörlerimizin desteğine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız bulunuyor. MAVİ HİLAL UKRAYNA, UKRAYNA’DA POLİKLİNİK AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Ukrayna halkına desteğini ve yardımlarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. 2 yılı aşkın s& ...

KUZEY SURİYE’DE BAYRAM SEVİNCİ…

Ramazan Bayramı’nın birlik, beraberlik ve yardımlaşma ruhunu her sene olduğu gibi bu sene de yaşatmaya devam eden Uluslararası Mavi Hila ...

BURUK BİR BAYRAM SEVİNCİ: HATAY…

6 Şubat’ta yaşanan şiddetli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı illerden biri olan Hatay’da bayram telaşı ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN