MAVİ HİLAL UKRAYNA, UKRAYNA’DA POLİKLİNİK AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ


Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Ukrayna halkına desteğini ve yardımlarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

2 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalarda Ukrayna halkı temel insani ihtiyaçların başında gelen sağlık, barınma, gıda ve temiz suya ulaşım gibi hayati gereksinimlere ulaşmada büyük zorluklar yaşıyor. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı bu hayati gereksinimler özelinde yaşanan problemleri çözmek için bölgede büyük bir titizlik ile çalışmaya devam ediyor.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, faaliyetlerini daha etkili ve ivedi bir şekilde gerçekleştirebilmek adına stratejik lokasyonlarda varlığını sağlamlaştırma yolunda emin adımlar atıyor. Bu misyonun ilk basamağı olarak Gagavuz bölgesinde ofis ve depo kuran Vakıf, daha sonra Ukraynalı mültecilere destek vermek için Güney Moldova başta olmak üzere Odessa’dan Olbastı’na, Bolhrad’dan Mykolaiv ve Kherson’a kadar ofis ve depolarını genişletti.

İlerleyen zaman içerisinde sağlık, gıda güvenliği, barınma, gıda dışı ürünler, su sanitasyon ve hijyen (WASH) gibi pek çok başlık altında temel insani ihtiyaçlar ve yardımlar konusunda da desteğini sürdürdü. Bununla birlikte bölgede sağladığı destek konusunda daha fazla sorumluluk almak isteyen Vakıf, Mavi Hilal Ukrayna’yı kurarak donörü Action Medeor işbirliği ile birlikte daha da efektif çözümler sunmayı amaçlıyor. Bölgedeki faaliyetlerine bir dakika bile ara vermeden büyük bir özveri ile devam eden Vakıf, 20 Mart’tan bu yana Kherson bölgesindeki Muzykivka ve Bilozerka köylerinde soğuk kış şartları ile mücadele eden masum sivillere donörü Action Medeor ile birlikte soba, kışlık yelek ve yakacak dağıtımı gerçekleştirdi.

 

Devam eden ve etmekte olan çatışmalar süresince sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıkları yakından takip eden ve bu noktada çözümler sunan Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, yardımların devamlılığını sağlamak amacı ile önemli adımlar attı. Bunun nişanesi olarak 5 Nisan 2024’te Vakfın yerel kuruluşu Mavi Hilal Ukrayna tarafından Odesa bölgesinin Bolhrad ilçesine bağlı Tarutino köyünde yeni bir aile hekimliği polikliniği açıldı. Polikliniğin açılış töreni Mavi Hilal Ukrayna ve Uluslararası Mavi Hilal Vakfı ekibinin yanı sıra Ukrayna ve Moldova direktörü Abdurrahman Temelli, Ukrayna operasyon direktörü Burhan Dülger, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı  Moldova Organizasyon Başkanı Aliona Posmak-Kurdoglo, Tarutino Köy Muhtarı Savva Chernev, doktorlar, hayır kurumlarının temsilcileri ve halkın katılımı ile gerçekleşti.

 

Poliklinik hem bölgenin yerel sakinlerine hem de Ukrayna’nın cephe hattından ve işgal altındaki topraklarından bu bölgeye taşınmak zorunda kalan yerinden edilmiş yüzlerce kişiye tıbbi hizmet verecek. Üstelik, Mavi Hilal Ukrayna ortağı Alman yardım kuruluşu Action Medeor ile birlikte polikliniğe ihtiyaç duyduğu gerekli ekipmanları temin etti.

Uluslararası Mavi Hilal Vakdı ve Mavi Hilal Ukrayna, Ukrayna’daki çalışmalarına ve masum sivillerin ihtiyaçlarını büyük bir titizlik ile karşılamaya devam edecek.YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

AFGANİSTAN’DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Cumartesi günü Afganistan'ın kuzeyindeki Baghlan eyaletindeki şiddetli selden sonra insanlar hasar g&ou ...

AFGANİSTAN’DAKİ TOPLUM MERKEZİ İLK MEZUNLARINI VERDİ!

Afganistan’da yaşanan siyasi gelişmeler kadınlar başta olmak üzere Afgan halkının hayatını tamamen değiştirdi. Ülke i&cc ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN