Deprem konutları sahiplerini buldu


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı tarafından17 Ağustos depreminin ardından başlatılan Düzce Beyciler Sosyal Konut Projesi, yıl sonunda tamamlanacak. Kura çekimine, Düzce Valisi Cengiz Bulut, Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz, Kandilli Rasathanesi eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Mavi Hilal İnsani Yardım Vakfı Başkanı Recep Ülger ve çok sayıda hak sahibi depremzede katıldı.

Törende konuşan Mavi Hilal İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Güngör, hak sahiplerini mutlu görmenin kendilerini  gururlandırdığını söyledi.

Kandilli Rasathanesi Eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da Düzce'ye her gelişinde başka bir güzelliği paylaştığını belirterek, ''Eğer siz doğaya saygı duyarsanız, doğa da size saygı duyar. Bu projeyi çok takdir ediyorum. Evler 2 katlı ve tamamen depreme dayanıklı. Fakat içinde oturacak depremzedeler, evlerine taşınır taşınmaz eşyalarını sabitlemeyi kesinlikle ihmal etmesinler'' diye konuştu. 
   
''BENİM DE HAYALLERİM DEPREMDE YIKILDI''
   
Düzce Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz da depremlerde herkesin acılar çektiğini belirterek ''Ben de çok ağladım. Hiç kimse geleceği bilemez.Benim de depremlerden önce Düzce için yapacak bir çok hayalim vardı. Bütün hayallerim depremle yıkıldı. Depremlerin ardından dünya yardıma koştu. Bugün de bu yapılanlar sadece 168 değil, keşke 1680 olsaydı da gözü yaşlı kimse kalmasaydı'' diye konuştu.

Düzce Valisi Cengiz Bulut da bir eve sahip olmanın en büyük mutluluk olduğunu ifade ederek, ''Ne zaman başımız sıkışsa, 17 Ağustosve 12 Kasım depremlerine sığınıyoruz. Yeni bir mahalle kuruldu, bu mahalle örnek bir mahallemiz olsun'' diye konuştu. 

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım Vakfı Başkanı Recep Ülker, yaptığı açıklamada, ''Hak sahipleri kendi evlerinde imece usulü çalıştılar. Bir ev 11 bin 500 dolara maloldu ve bu duruma 6 ay gibi bir sürede geldi. 3 Ocak'ta konutlar biterek anahtarlar verilecek'' şeklinde konuştu.

 

http://www.hurriyet.com.tr/deprem-konutlari-sahiplerini-buldu-163237


Tarih: 03/08/2003

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN