Awaran’a yardımı TRT Türk ulaştırdı


Pakistan'ın Belucistan Eyaleti'nde 1 ay önce meydana gelen 7,8'lik depremin yaraları yaklaşan kış şartlarına rağmen halen sarılamadı. Ayrılıkçı grupların tehditleri yüzünden yeterli yardımı alamayan Awaran'a Mavi Hilal Vakfı'nın yardımını TRT Türk ekibi ulaştırdı.

Pakistan’ın Awaran eyaletinde 7,8’lik depremle yıkılan umutlar uzatılan yardım elleriyle yeniden yeşeriyor. TRT Türk’ün geçen ay ulaştığı Mongoli Köyü'ne Uluslararası Mavi Hilal Vakfı köyün 1 aylık gıda malzemesini karşıladı. Yardımı yine TRT Türk ekibi Mongoli halkına ulaştırdı.

500’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği, 300 binden fazla felaketzedenin zorlu kış şartları öncesi zor durumda olduğu Belucistan eyaleti Awaran  vilayetinde 7.8 lik deprem ardından sarsılan hayatlar, yıkılan umutlar Türkiye'den uzanan yardım eliyle yeniden yeşerdi. Bölgeden izlenimleri TRT Türk ekranlarından  izleyen Türk yardım kuruluşu uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Mongoli köyüne gıda ve battaniyeden oluşan  10 tonluk yardım malzemesini yine TRT Türk ekibinin çabalarıyla  ulaştırdı.

 

1 ay önce bölgeye giden kameraman Esad Bashir ve İslamabad Temsilcisi Levent Öztürk’ten oluşan TRT Türk ekibi bölgeden izlenimlerle  yaşanan dramı ekrana aktarmıştı.

HABER HEDEFİNE ULAŞTI

Bu haber ardından  Mongoli köyüne yardım için Türkiye'den Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, bölgeden izlenimleri haberleştiren ve köyün içinde bulunduğu durumu aktaran TRT Türk ekibinin yardımıyla alınan  özel izin kanalıyla  köye gıda malzemesi ve battaniyeden oluşan bir yardım gerçekleştirdi.

Bundan tam bir ay önce Awaran depreminden bir hafta sonra TRT Türk ekibi olarak Mongoli köyüne gelmiş ve buradaki durumu sizlere aktarmıştık. Bir ay sonra bu kez başka bir iş için, onlara talep ettikleri yardımı getirmek için, Türkiye’den uzanan yardım elini ulaştırmak için Mongoli köyüne yeniden geldik. Gördüğünüz gibi arkamda Türkiye'deki yardım kuruluşu Uluslararası Mavi Hilal'in kaynağıyla buradan alınarak depremzedelere gönderilen yardımlar var.

BU YARDIMI HİÇ BEKLEMİYORDUK

Köyde yaşayan 160 aileye ,aile başına 30 kg un,15 kg şeker 15 kg pirinç, 15 kg kuru bakla, 1 kilo baharat ve 10 litre yemeklik yağ ve toplam  1200 battaniye  Mongoli köyünde köy heyeti başkanının koordinesiyle dağıtıldı.

Yardım için Türk hakına, Uluslar arası Mavi Hilal Vakfı’na  ve TRT Türk ekibine teşekkür eden köy muhtarı, "Geçen ay geldiğinizde size sıkıntılarımızı anlatmıştık ama dönüp yardım getireceğinizi hiç beklemiyorduk. Bize ulaştırdığını bu gıda yardımı köy halkının 1 aya yakın gıda ihtiyacını karşılayacak kadar. Önümüz kış ve kışı geçirmek için yeterli malzememiz yok barınak sorunumuz var. Sizin bu yardımınızla bir nebze olsun sıkıntımızı gideriyoruz. Türk halkına yardımı sağlayanlara ve ekibinize teşekkür ederiz'' İfadelerini kullandı.

PAKİSTAN VE TÜRK KIZILAYI EL ELE

Awaran depreminin ardından bölgeye ilk olarak ordu birlikleri, ardından da Pakistan Kızılayı ulaştı. Awaran'da  yaralıların tedavi edileceği acil yardım ünitesiyle  ilaçların temini dışında, tonlarca yardım malzemesinin dağıtımını gerçekleştiren Pakistan Kızılayı, Türk Kızılayı ile ortak bir çalışmayla 5 bin depremzede aileye yardım malzemesi ulaştırdı.

1 AYDIR YARDIM BEKLİYORLAR

Awaran'da yaşanan deprem felaketinin üzerinden tam 1 ay geçti. Ancak 1 ayın ardından felaket bölgesine bakıldığında değişen bir şey olmadığı görülüyor.  Yıkıntılar arasında yardıma muhtaÇ depremzedeler, sert kışı nasıl geçireceklerini düşünüyorlar.  Dünyanın gündeminden düşen  bölgede Pakistan kendi imkanlarıyla  felaketzedelere yardım dağıtmaya çalışsa da yaşanan zorluklar güvenlik riski ve zorlu coğrafya  bu çabaları yetersiz kılıyor.

YARDIM KONVOYUNA SALDIRIYORLAR

Awaran  depremi, Awaran ve Maşkey hattındaki yaklaşık 100 km’lik  bölgeye yayıldı. Ve o felaket bölgesinde yardım çalışmalarında yaşanan en büyük sorun; güvenlik endişesi. Uzun yıllardır Belucistan'ın bağımsızlığı için mücadele eden Belucistan Kurtuluş Ordusu'nun, yardım çalışmalarını sürdüren askeri konvoylara saldırıları zaman zaman yardım çalışmalarını durma noktasına getiriyor. Pakistan ordusu ise bu hatta kurduğu  güvenlik noktaları ve geçici üslerle  bölgede yardım çalışmalarının güven içinde yapılmasını sağlıyor.

 

http://ekonomi.dunyabulteni.net/analiz/155136/awarana-yardimi-trt-turk-ulastirdi-video.html


Tarih: 01/09/2015

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN