ULUSLARARASI MAVİ HİLAL İNSANİ YARDIM VE KALKINMA VAKFI ISLAHİYE’DE 1200’DEN FAZLA ÇOCUĞA ULAŞACAK YENİ BİR MERKEZİ HAYATA GEÇİRDİ


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC)’nın Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile birlikte yürüttüğü ‘’Çocuk Dostu Alanlar’’ projesi kapsamındaki ikinci merkez 13 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreniyle Gaziantep’in İslahiye ilçesinde faaliyetine başladı.

8 çadırdan oluşan merkez savaştan etkilenen Suriyeli çocuklara eğitim ve psiko-sosyal destek vermeyi amaçlıyor.Aynı zamanda merkez, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Mülteci kampı dışında şehir merkezinde yaşayan Suriyeli ailelerin çocuklarının dinlenme, oyun ve eğitim faaliyetlerinin bir arada yürütüldüğü güvenli bir alan da sunuyor.

Merkezin açılış töreni Islahiye Kaymakamı Ünal Çakıcı, Islahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca, UNHCR temsilcileri ile merkezde gerçekleştirilecek etkinliklere katılacak Suriyeli çocuklar ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Islahiye Kaymakamı Ünal Çakıcı Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ailelerin ihtiyaçlarını temin etmek için tüm imkanların seferber edildiğini ifade etti. Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin birlikte yürüttüğü ‘’Çocuk Dostu Alanlar’’ projesinin Islahiye’deki Suriyeli çocukların içlerinde bulundukları iç savaşın yarattığı sıkıntılı durumdan bir nebze olsun sıyrılmalarına büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca ise Urfa’nın ardından Islahiye’de hayata geçirdikleri merkezin 1200 e yakın Suriyeli çocuğa gerek psiko-sosyal destek sağlamak gerekse eğitimlerine katkıda bulunmak açısından büyük bir yarar sağlanacağına vurgu yaptı. “Onlar artık bizim de çocuklarımız ve onları kendi evlerinde yurtlarında gibi hissetmelerini sağlamak en önemli görevimiz’’ şeklinde konuştu.

AÇILIŞ TÖRENİNDEN RENKLİ KARELER

Konuşmaların ardından gerçekleşen açılış sonrasında  proje merkezinin bulunduğu alanda toplanan yüzlerce Suriye’li çocuk  ve aileleri  törene katılan konuklarla birlikte, Arapça çocuk şarkıları eşliğinde  dans ederek mutluluklarını paylaştılar. Eğitimler için kurulan çadırların önünde halaylar çekerek oyunlar oynayan çocuklar gönüllerince oynayabilecekleri ve aynı zamanda eğitimlerini sürdürebilecekleri böyle bir merkeze kavuşmaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler.

 

Sahra bu mutluluğu paylaşan çocuklardan birtanesi. 1 yıl once Islahiye’ye ailesi ile birlikte yerleşmiş. Islahiye içinde ailece tuttukları kiralık evde yaşıyorlar. 8 yaşındaki Sahra bu güne kadar  yaşıtlarıyla birlikte  geçici bir binada Suriyeli ailelerin imkanlarıyla  açılan okulda eğitimini tamamlamaya çalıştığını ve en büyük sıkıntılarının gönüllerince oynayamamak olduğunu söylüyor; “Burası çok güzel kocaman bir bahçesi var istediğimiz gibi koşup  oynayabilirim. Daha önce istediğimiz gibi arkadaşlarımla vakit geçiremiyordum. Bize burada her türlü kırtasiye ve oyun malzemesi ile, yarım kalan eğitimlerimizi tamamlayacağımız kitaplarımızı veriyorlar çok teşekkür ederiz.’’FAS’IN KAHRAMAN KADINLARI…

Kadınların toplumsal hayata kazandırılmasının ve ekonomik özgürlüklerine sahip olmalarının büyük bir öneme sahi ...

IBC Logo

Gazze’de geçtiğimiz Ekim ayından bu yana eşi benzeri görülmemiş insanlık dramı yaşanmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 yı ...

SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN