ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI ŞANLIURFADA SURİYELİ MÜLTECİLERİN EĞİTİM VE SAĞLIK SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE KATKI YAPIYOR


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle yerlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli göçmenlerin ilk durak yerlerinden birisi olan Şanlıurfa ilinde mültecilerin eğitim, sağlık ve diğer temel ihtiyaçlarına yönelik projelere devam etmektedir. IBC, kamp dışında zor şartlarda yaşayan Suriyeli mülteci halkının desteklenmesini öncelik olarak belirlemiş ve uluslararası kuruluşlarla ortak amaçları birleştirerek faaliyetini başarılı şekilde sürdürmektedir.

İlk olarak, soğuk kış aylarında ısınma ve giyecek problemleriyle karşı karşıya kalan mültecilerin yardımına koşan Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, World Jevish Relief (WJR) işbirliği ile en fazla ihtiyaç sahibi 800 mülteci aileyi kışlık paketleriyle buluşturmuştur.

Vakfımız, UNHCR destekli ‘Suriyeli Mülteci Çocuklar için Eğitim ve Psikososyal Destek Projesi’ kapsamında Şanlıurfa’da dört çocuk eğitim merkezi kurmuş, kurulan merkezlerde 5-12 yaş arası mülteci çocuklara eğitim ve psikososyal destek programları uygulamaktadır. Projenin esas amacı Suriye’deki sorunlar nedeniyle Türkiye’ye zorunlu göç etmiş çocukların karşılaşmış oldukları olaylar sonucu bozulan psikolojilerini iyileştirmek ve eğitimlerine katkıda bulunmaktır. Proje süresi 12 ay olup, bu süre boyunca 1200 çocuk projeden yararlanmış olacaktır. Eğitime katılan çocuklar sunulmakta olan aktivitelerin yanı sıra günlük gıda yardımı, hijyen ve giyecek paketleriyle de temin edilmektedirler.  

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Suriyeli çocukların okuma yazma ve matematiksel beceri imkanlarının ve yeteneklerinin artışının gerekliliğine inanmış olarak eğitim projelerine bir yenisini ekleyerek Norveç Mülteci Konseyi’nin desteğiyle Şanlıurfa’da Suriyeli göçmenler için Yaz okulları merkezleri kurmuştur. Halen devam eden kurslarda 5000’e yakın öğrenci merkezlerimizde eğitim almaktadır. 300 civarında işsiz genç Suriyeli eğitmen olarak projede görevlendirilmiştir. Proje boyunca eğitimlere katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verilmekte, günlük gıda yardımı yapılmaktadır.

Vakfımız, sürekli olarak, savaştan en çok etkilenen grup olan çocuklar ve kadınların çoğunlukla yer aldığı faydalanıcı listeleri hazırlamakta ve ihtiyaç sahiplerinin hijyen kitleri, elbise ve diğer yardım paketlerinden faydalanmalarını sağlamaktadır. Faaliyetlerimiz sadece kamp dışıyla sınırlı kalmayıp, Valilik ve AFAD’la işbirliği çerçevesinde kamp içinde de sürmektedir. İhtiyaçları dikkate alarak, kısa süre zarfında Ceylanpınar Afad Acil Konaklama Tesisleri’ne 5000 kadın elbisesi ve 1400 adet hijyen paketi ulaştırılmıştır.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, özel teşebbüsler sayesinde Şanlıurfa şehrinde kurulan ve ayakta kalmaya çalışan Suriye okul ve eğitim merkezlerine de katkıda bulunmaya devam etmektedir. Bu çalışmalar okulların ve eğitim merkezlerinin faaliyetlerine devam etmesi için eksiklerin giderilmesi, kırtasiye malzemeleri yardımı ve UMCOR’un desteğiyle öğrencilere hijyen paketi dağıtımı şeklinde sürmektedir.

Mültecilerin sağlık sorunlarına yönelik projeler kapsamında vakfımız olarak, uzmanlık alanı akıl sağlığı ve psikososyal  tedavi olan Medecins Sans Frontieres – Hollanda (MSF) kuruluşuyla birlikte Akçakale ilçesinde bir sağlık merkezi kurma çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Projenin genel amacı, Şanlıurfa bölgesinde Akıl Sağlığı ve Psikososyal  Destek sağlayarak Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin çektikleri acıları hafifletmek, semptomlarını azaltmak, işlevselliklerinin kazanılmasına yardımcı olmak ve sosyal  itibarlarını yeniden sağlamaktır.

 SORAN’DA BİNLERCE İNSANIN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILADIK!

6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 altı şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli sarsıcı depremler tüm ülkenin seferberlik dolu bir g&uu ...

İÇ SAVAŞTAKİ SUDAN AÇLIĞIN PENÇESİNDE: RAMAZAN’DA 1200 AİLEYE YARDIM ELİ UZATTIK

Sudan’da yaşanan iç savaş halkın yaşam şartlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Pek çok insani yard� ...

YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN