ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI SOMA'DA YARALARI SARIYOR


13 Mayıs'ta 301 madencinin şehit olduğu facia ardından,  şehit madencilerin aileleri ile madenin kapanması ardından işsiz kalan madencilere  yönelik yardımlar sürüyor. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC) UMCOR işbirliği ile Soma merkeze kayıtlı 190'ı  şehit , 160' acil desteğe muhtaç toplam 350 madenci ailesine 2 ay süre ile gıda paketleri dağıtımı gerçekleştiriyor.

SOMA  

Türkiye'de tarihinin en büyük maden faciası olarak kayıtlara geçen,13 Mayıs’ta  Soma Kömür İşletmelerinde  301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası ardından yaklaşık 2 ay geride kaldı..

Felaketin ardından onbinlerin aktığı ,yerli ve yabancı medya organlarının  gelişmeleri gün gün aktardığı Soma'da ,siren sesleri ve kurtarma çalışmalarının , devlet yetkililerinin açıklamalarının ve ülkenin dört bir yanından gelen gönüllülerin yarattığı o mahşeri kalabalığın yerini şimdi sessizlik almış durumda. Kentte hayat normale dönmüş gibi görünse de artık hiç bir şey eskisi gibi değil..

Binlerce ailenin ekmek kapısı olan madenlerde artık kazma vurulamıyor. Facianın gerçekleştiği Soma Kömür işletmelerinde faaliyet tamamen durdurulmuş durumda. Diğer şirketlere ait ocaklarda çalışanlarsa facianın yarattığı  travmanın etkisi altında . Ölen 301 madencinin 190'ı  Soma' ilçe nufusuna kayıtlı. Ama  ateş, sadece yaşamını yitiren madencilerin ocaklarına düşmedi. Soma'da 15 bine yakın madencinin bir çoğu çalıştıkları madenlerin kapatılması nedeniyle işsiz kalmış durumda. Kaymakamlık ve şehrin merkezindeki  acil yardım dağıtım merkezine dönüştürülen kapalı spor salonunda her gün yüzlerce kişi dağıtılacak yardımlar için sıra bekliyor..

Yardım merkezinde 50'ye yakın gönüllü görev yapıyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen yardım kolileri burada listelerdeki ihtiyaç sahibi madencilere mağaza usulu dağıtılıyor. Kapalı spor salonu içinde kurulan tezgahların üzerinde kıyafetler,çocuklar için oyuncaklar,gıda malzemeleri, ve daha bir çok malzeme sergileniyor. Sırası gelen ihtiyaç sahipleri ellerindeki numaraya göre içeri girip istedikleri malzemeleri alışveriş arabalarına koyarak ayrılıyorlar..

Kriz merkezinde görev yapan  gönüllülerden biri   öğretmenlik yapan Mihrican Vatansever (25), Uluslararası Mavi Hilal'in Soma'daki maden şehitleri  aileleri ve ihtiyaç sahibi madenci ailelerine yönelik gıda dağıtımı projesini öğrenen Vatansever, duyduğu mutluluğu paylaşırken kriz merkezi ve yardım dağıtımlarının nasıl çalıştığı konusunda da bilgi verdi,Vatansever  13 Mayıs'ta yaşanan facianın ilçede büyük bir travmaya neden olduğuna işaret ediyor;

'' Burası küçük bir kasaba ve maden bu kasabanın hayatı. Herkes birbirini tanır burada , o yüzden madenden çıkan her cenaze her evden çıkmış gibi ağır bir darbe vurdu kentte yaşayanlara. Sadece hayatını kaybeden madencilerin aileleri değil, yaralı kurtulanların dışında şimdi işsiz kalan binlerce madencinin evlerinde  hem bu facianın şoku, hemde gelecek kaygısı birlikte yaşanıyor. Banka borçları,senetler ve iş olmayınca nasıl geçineceklerini düşünenler büyük stress içinde. Burada elimizden geldiğince yardım malzemelerini dağıtmaya çalışıyoruz. Ama bu nereye kadar devam edebilir ki? ''

Maden faciasında gece vardiyasında olan ve facia ardından kurtarma çalışmalarına katılarak ölen arkadaşlarının cenazelerinin çıkarılmasında  kurtarma  çalışmalarında yer alan, madenci İsa Sakin'se ''bir daha madene dönemem'' diyor. Kriz merkezinde gönüllü olarak çalışmaya başlayan Sakin için burada çalışıp ailelere destek olmak ,içinde bulunduğu psikolojik travmadan kurtulmanın tek yolu ve  bu onun için adeta bir rehabilitasyon gibi...

 

350 MADENCİ AİLESİNE  GIDA YARDIMI

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC) facianın hemen ardından  Soma'daki gönüllülerin desteği ile  faciada hayatını kaybeden Soma'lı madencilerin aileleri ve yine Soma'da bu facia ardından zor durumda kalan ihtiyaç sahibi madenci ailelerine yönelik 350 aileye  gıda yardımı içeren bir proje için çalışmalara başladı. 

Kriz merkezinden alınan listeler çerçevesinde Soma'da kayıtlı 190 şehit madenci ailesi ile yine ihtiyaç sahibi 160, toplam 350  madenci ailesine  yönelik  ''Ramazan paketleri'' ve bayram öncesi ''Bayram paketleri''nden  oluşan toplam 700 kolilik iki ayrı dağıtım için hazırlıklar tamamlandı. İBC'nin donör kuruluşlarından  ABD 'li UMCOR yardım kuruluşunun da katkılarıyla  ramazan ayı başında 350 gıda pakedi  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC) Acil yardımlar ve iletişim direktörü Levent Öztürk tarafından ev ev mahalle mahalle gezilerek  ihtiyaç sahiplerine teslim edildi..

Projenin amacı çerçevesinde  alımlar yine Soma esnafından gerçekleştirildi. Soma'da çalışan 5 kişilik Mavi Hilal Vakfı (IBC) gönüllüleri de gerek paketlerin hazırlanmasında  gerekse dağıtımında görev aldılar.

Toplam 17 Mahallede kayıtlı 190 şehit madencinin ailelerinin kapı kapı gezilerek dağıtılan yardımlar, bazı mahallelerde mahalle muhtarlarına  listelere göre imza karşılığı teslim edildi. Kriz merkezinin talebi ile 160 ihtiyaç sahibi madenci için hazırlanan paketlerde Soma Kapalı Spor salonunda  burada  bekleyen  ihtiyaç sahiplerine  teslim edildi...

Gıda paketlerinde  3 kilo sıvı yağ,1 kiloluk margarin,1 kg domates salçası,2 kg mercimek,2 kg fasulye,1 kg şeker,3 kg makarna bulunuyor. Ramazan ayı başında dağıtılan 350 pakedin  ardından bayram öncesi yine aynı ailelere 350 adet gıda pakedi dağıtımı daha gerçekleştirilecek.

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı facianın yaşandığı Soma'da madenci ailelerin alternatif  gelir sağlayabilecekleri  bazı tarım projeleri içinde çalışmalarını sürdürüyor...

 YEMEN: SUSUZLUĞUN PENÇESİNDE YAŞAM…

Yemen’de yaşanan toplumsal kriz ülke mekanizmasının işleyişini önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Meydana gelen ...

AFGANİSTAN’DAKİ SEL FELAKETİNE MÜDAHALE İÇİN ACİL ÇAĞRI

Cumartesi günü Afganistan'ın kuzeyindeki Baghlan eyaletindeki şiddetli selden sonra insanlar hasar g&ou ...

AFGANİSTAN’DAKİ TOPLUM MERKEZİ İLK MEZUNLARINI VERDİ!

Afganistan’da yaşanan siyasi gelişmeler kadınlar başta olmak üzere Afgan halkının hayatını tamamen değiştirdi. Ülke i&cc ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN