SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM


Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) "Önce insan" sloganıyla çıktığı yolda hizmette sınır tanımıyor.

Kilis’te Suriyeli mültecilere yönelik faaliyet gösteren Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı yaklaşık 5.000 Suriyeli mültecinin yararlanabileceği Geçici Saha Hastanesi’ni görkemli bir törenle hizmete açtı.

KİLİS- Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) tarafından dünyanın seçkin sivil toplum kuruluşlarından Malteser International'ın katkılarıyla Suriyeli sığınmacılar için yaptırdığı Kilis Geçici Saha Hastanesi görkemli bir törenle hizmete açıldı. 

Suriyeli mültecilerin yararlanacağı yarı prefabrik hastane 12 ay süreyle faaliyet gösterecek. 28 yataklı hastane, ihtiyaca göre 32 yatağa kadar çıkabilecek. Geçici Saha hastanesinde 1 başhekim, 6 doktor, 14 hemşire, 2 eczacı ve 4 ambulans hizmet verecek. Hastane ayrıca ilk müdahale ve genel sağlık hizmetleri için de kullanılacak. Geçici Saha hastanesi ve Geçici Barınma Merkezinde bulunan sağlık ocağında 5 bin civarındaki Suriyeli sığınmacıya hizmet verilecek.

Kilis Belediyesi tarafından tahsis edilen arazi üzerine kurulan Kilis Geçici Saha Hastanesi’nin açılışına;

Ak Parti Milletvekili Op. Dr. Fuat Karakuş, Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı M. Abdi Bulut, Malteser International Suriye Proje Koordinatörü Oliver Hochedez, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Başkanı Recep Üker, Başkan Vekili Muzaffer Baca,  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Kilis Proje Koordinatörleri Aziz Civelek ile Kilis Bölge Sorumlusu Afag Mammadli ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca, vakfın hem Türkiye, hem Kuzey Suriye hem de Suriye’nin Şam kentinde çalışan tek Türk vakfı olduğunu belirtti. Baca, “Biz bu savaşın iki tarafında da varız. Biz bu savaştan eziyet gören, canlarını kaybeden, yakınları kaybolan bütün insanların dertlerine çare aramaya çalışan tek kuruluşuz. Burada bizim çalışmalarımıza çok sayıda uluslararası kuruluş da destek olmaktadır. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı sadece sağlıkla ilgilenmiyor. Aynı anda Kuzey Suriye’de binlerce aileye gıda ve hijyen paketleri sağlıyoruz. Oradaki hastanelerin ilaç sıkıntısını gidermeye çalışıyoruz. Kilis’te de Suriyeli sığınmacılara benzer ihtiyaçları karşılama konusunda çalışmamız oldu” dedi. Suriye Proje Koordinatörü Hochedez ise yaptığı konuşmada, “Böyle bir sağlık kurumunu açmak buradaki bütün ilgili kurumların işbirliği olmasa mümkün değildi. Malteser International olarak Türk hükümetine sağladıkları destekten dolayı teşekkür ederim. Kilis halkını da unutmamak lazım… Onlara da teşekkür ederiz. Çünkü Kilis halkı sığınmak için memleketlerine gelen Suriyeli kardeşlerine kucak açtı” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Bulut da zor günler geçiren Suriyelilere yardım etmenin insanlık görevi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Zor günlerinde Suriyeli kardeşlerimize Kilisliler her türlü fedakârlıkta bulundu; bulunmaya da devam ediyor. Bir parça ekmeğini bölüştü, yorganını bölüştü. Elindeki her şeyi Suriyeliler ile bölüştü. Kilis Belediyesi olarak Suriyeliler için 5 ayrı tesisin yerini temin ettik. Belki yıllar sonra Kilis halkının ve Türk insanının yaptığı bu fedakârlık yâd edilecektir. Suriyeli kardeşlerimizin ülkesindeki savaşın bir an önce sona ermesini istiyoruz. Ülkelerinde barış içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarını imkânlar ölçüsünde karşılamaya devam edeceğiz. Başımızın üzerinde yerleri vardır.”


Vali Tapsız ise, Suriye’de 2011 yılı Mart ayından bugüne kadar yaşanan çatışmalarda yüz binin üzerinde insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek şöyle konuştu


“On binlerce insan yaralandı. Milyonlarca insan evinden, yurdundan, köyünden ayrılmak zorunda kaldı. Başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığındılar. Bizler Suriye’de yaşanan kaosun ortaya çıkardığı bu insanlık dramına karşı belki de en büyük insani yardımı yapan devlet ve ülke olarak dünyada neredeyse tek başımıza kaldık. Ağır silahlarla neredeyse her nesnenin vurulduğu bir ortamda insani ve vicdani bakış açısını her şeyin önüne koyuyoruz. Unutmamak lazım ki kendi halkıyla savaşan, kendi halkıyla mücadele eden hiçbir güç başarılı olamamıştır. Şiddet yoluyla halklarını yola getirmeye çalışan baskıcı rejimlerin sonuna baktığımızda hepsinin tarihe karıştığını görüyoruz. Bizler bugün bu akan kanın ve gözyaşının durmasını temenni ediyoruz. Akan kanın ve gözyaşının dinmesi için elimizden gelen her türlü gayreti ortaya koymaktayız. Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı da bize özellikle sağlık başta olmak üzere birçok konuda destek veriyor.”

Yapılan konuşmalardan sonra Kilis Geçici Saha Hastanesi’nin açılışı Vali Süleyman Tapsız ve protokol üyeleri tarafından yapıldı. Vali Tapsız ve beraberindekiler Kilis Geçici Saha Hastanesi’nde incelemelerde bulunduktan sonra doktorlar ile ayaküstü sohbet ederek bilgi aldı.


Açılışa katılanlara kokteyl verilmesinden sonra program sona erdi. Programın sunuculuğunu Ece Baca yaptı.


ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI, RAMAZAN RUHUNU YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR!

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, Ramazan’ın birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu ihtiyaç sahibi insanlara yardım elini uzatarak he ...

ULUSLARARASI MAVİ HİLAL VAKFI KİLİS TOPLUM MERKEZİ: DEZAVANTAJLI TOPLULUKLARIN HAYATA YENİDEN TUTUNMASINDA ÖNCÜ BİR ROL

Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC) Kilis Toplum Merkezi, dezavantajlı toplulukların psikososyal destek ihtiyaçlarını karşılayarak, on ...

GAZZE: YIKINTILARIN ARDINDAKİ HAYAT MÜCADELESİ

Açlık, susuzluk, hijyen eksikliği, kayıplar ve gözyaşları… Gazze’de hayatta kalmaya çalışan insanların aylard ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN