KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR


Ülke: Irak Bölge: Zaho
Tarih: 20/07/2015

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizden etkilenen ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya, acil durumlara yönelik çalışmalarına devam etmektedir. IBC Kuzey Irak Zakho bölgesinde iyi yapılandırılmış saha ofisine sahip olmakla beraber, bölgede daha etkin olabilmek için yerel ve ulusal seviyedeki yönetimlerle ortak çalışmalar yürütmektedir.

Duhok ve çevresi Haziran - Aralık 2014 dönemi sonrası en çok yerinden edilmiş kişilerin barındığı bölgelerden biri olmuştur. Bu bölgede çoğunluk Akre ve Duhok merkezlerinde bulunmakta bu bölgeleri Zakho, Shekhan, Sumel ve Amedi bölgeleri takip etmektedir. Yerinden edilmiş insanların çoğu etnik farklı kökenlerden gelen çocuk ve yaşlılar gibi içerisinde dezavantajlı grupları da barındırmaktadır. UNFPA resmi kayıtlarına göre Duhok ve çevresinde bulunan yaşanan silahlı güçlerin saldırıları nedeniyle yerinden edilmiş insanların yaklaşık olarak %20’si çocuklardan oluşmaktadır. Buna ek olarak ortalama her gün 40 kadar yeni doğan bebek bu bölgede dünyaya gelmektedir. Duhok bölgesel sağlık müdürlüğünün bilgilerine göre yerinden edilmiş insanların yaklaşık olarak 2700 kadar yeni doğmuş bebeği, yalnızca iki aylık gibi bir süre içerisinde 2014’ün ikinci yarısında kayıt altına alınmıştır. Dolayısı ile yokluk ile mücadele etmeye çalışan bu grupların gıda ihtiyaçları tahmin edilenin üzerindedir.

Belirlenen ihtiyaçlar üzerinden ve bölgede artmaya devam eden insani kriz sebebiyle IBC Kuzey Irak bölgesine sığınan, en korumasız ailelere IBC temel gıda yardımı sağlamaktadır.

Proje kapsamın da IBC Kuzey Irakta, Birleşik Metodist İnsani Yardım Komitesi (UMCOR) ile işbirliği çerçevesinde Shekhan bölgesinde 3500’den fazla yerinden edilmiş kişiye gıda yardımı ulaştırmaktadır.

Detaylı Bilgi :
Nalan ÜKER
Program Direktörü
[email protected]

 KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

GAZİOSMANPAŞA VE SULTANBEYLİ KADINA VE RİSK ALTINDAKİ İNSANLARA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Kadına yönelik şiddet dünya üzere yaygın olmakla birlikte göz ardı edilen toplumsal bir sorundur. Bu yaklaşım ile geliştir ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN