KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI


Ülke: Suriye Bölge: Halep
Tarih: 15/07/2015

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çıkarmaktadır. Savaştan etkilenen milyonlarca insan, medikal, temel yiyecek ve barınak gibi temel ihtiyaçları için yardıma muhtaç durumda bulunmaktadır. Bu temel insani ihtiyaçların gıda ile ilgili kısmının giderilmesi için Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC ve Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit - GIZ işbirliği ve koordinasyonu ile yaklaşık olarak 3500 metrik ton temel besin kaynağı olan buğdayın Türkiye - Kuzey Suriye sıfır noktası Öncüpınar’da teslimi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Suriye iç savaşından bu yana yaklaşık olarak 6.5 milyon Suriyeli yerinden edildi; 3 milyondan fazla Suriyeli ülkelerini terk edip Lübnan, Ürdün, Mısır, Irak, Kuzey Afrika Ülkerlerine ve Türkiye gibi komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Suriye içinde ve ülke etrafındaki ülkelerde, barınma, korunma, medikal destek, aşı, içilebilen su, besin ihtiyaçları ve besin için nakit gibi temel insani ihtiyaçlara ihtiyaçlar ortaya çıktı.

Gün geçtikçe kötüleşen insani gıda krizlerini önlemek ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede insani yardım için yüksek bir talep oluşmaktadır. Suriye tahıl kamu kuruluşu (SPEG) ve Suriye geçici Ekonomi ve Finans Bakanlığının raporuna göre bölgedeki gıda sorunlarının giderilmesi, gıda kaynaklarının üretimi ve efektif kullanılması için kapasite artırma çalışmaları yapılmasına gerek duyulmaktadır.

IBC, bölgedeki oluşan insani krizlerinin en başından beri bölgede pek çok insani yardım projesi yürütmektedir.

Bu bağlamda geliştirilen Projenin başlıca amacı, arındırılmış bölgelerde ekmek üretim sirkülasyonunu destek sağlamak ve buğday teslimatını gerçekleştirmekti. Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) bu projenin öncülüğü doğrultusunda buğdayın güvenli bir şekilde teslimatını sağlamak için sınır ötesi çalışarak Türkiye Suriye arasında önemli partnerler ile çalışmıştır. IBC, GIZ ve diğer paydaşların işbirliği ile teslimat öngörüldüğü koşullar ve çalışma takvimi çerçevesinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

GIZ ve IBC ortak çalışması ile Buğdayın tedarik edilmesi konusunda gerçekleştirilen çalışmalar ve ana proje bileşenleri aşağıda belirtilmiştir.

Buğday tedarik projesi gerçekleştirilen saha araştırmalar sonrası GIZ’in Gaziantep ve IBC Istanbul ofislerinin ortak katılımı ile oluşturulmuştur.

Buğdayın tedarik edilmesi ve ulaştırılması, sınıra sıfır noktası olan Öncüpınar’da gerçekleştirilmiştir.

Buna göre, buğdayın tedarik edilmesi için de, en güvenli yol izlenmiştir. Tedarik edilen buğday Türkiye üzerinden transit bir şekilde sağlanmıştır. Ambalajsız buğday 1000 kiloluk “big-bag” taşıma koşullarında hazırlanarak sınırda teslimatı sağlanmıştır.

Uluslararası düzenlenen ihale ile tedarik edilen buğday iki 3500 metrik ton buğday sonuç olarak gıda eksikliği sebebiyle oluşan buğday ihtiyacını bir bölümü giderilmiştir.UMUDU BESLEMEK PROJESİ

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), World Vision ve WFP iş birliğinde hayata geçireceği ...

KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN