BİNGÖL DEPREMİ ACİL İNSANİ YARDIM PROJESİ


Ülke: Türkiye Bölge: Bingöl
Tarih: 25/06/2003

Geri Plan Bilgisi: 1 Mayıs 2003 sabahı saat 03.27 de 6,4 şiddetinde meydana gelen depremde 177 kişi hayatını kaybetti.500 ün üzerinde yaralı alan depremde en fazla yıkım ve kayıp Çeltiksuyu Bölge Yatılı İlk Öğretim Okulunda yaşandı.

Proje Özeti: IBC, depremin ardından yaptığı çalışmalarda temin ettiği, 150 koli çocuk bezi,125 koli 1 lt süt,63 koli çocuklar için ishal maması,1500 koli bebe bisküvi, biberon,3 adet soğutucu buzdolabını çok kısa bir sürede deprem bölgesinde dağıtımını yapmıştır.

Proje Amacı: Sözkonusu malzemelerin en çok ihtiyaç duyulan kırsal bölgelerde dağıtımını yapmak.

Proje Faydalanıcıları: Bingöl Merkez e bağlı Köylerinde ki yaklaşık 600 aile.

Gerçekleştirilen Aktiviteler: Depremden sonra Vali yardımcısının başkanlığında oluşturulan kriz merkezi
Ziyaret edilerek bölge deki hasar ve ihtiyaçlar hakkında bilgi alındı.
Görüşmeler neticesinde, önceliklerin çocukların beslenme ve bakım için gerekli bisküvi, mama ve bez ihtiyaçlarının olduğu belirlendi.

Malzemelerin Genç ilçesi Kaymakamının oluru ve gerekli emniyet tedbirlerinin alınması sağlanarak yarı hasarlı durumdaki Genç İlçesi kapalı spor salonunda paketlenmesi sağlandı.
 
Daha sonra yine gerekli emniyetin sağlanması amacıyla askeri bir tim eşliğinde ihtiyaç duyan yakın köylere hareket edilerek dağıtıma başlandı.

Hazırlanmış olan paketler,ailelere, 0-6 yaş arası çocuk sayısına göre dağıtıldı. İki gün süren dağıtım süresince herhangibir izdiham vs.kötü bir olay yaşanmadan işlem tamamlandı

 KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

GAZİOSMANPAŞA VE SULTANBEYLİ KADINA VE RİSK ALTINDAKİ İNSANLARA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Kadına yönelik şiddet dünya üzere yaygın olmakla birlikte göz ardı edilen toplumsal bir sorundur. Bu yaklaşım ile geliştir ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN