BAM DEPREMİ SONRASI ACİL İNSANİ YARDIM


Ülke: İran Bölge: Bem
Tarih: 01/01/2003

Proje Özeti: 26 Aralık 2003 tarihinde İran'ın Güney Doğu Bölgesi, Kerman Eyaleti, Bam şehrinde meydan gelen yıkıcı deprem felaketi sonrası IBC kazazedelere yardım için harekete geçmiştir. Yaklaşık 70.000 kişiyi barınaksız bırakan, 200.000 kişiyi direkt olarak etkileyen, 43.000 kişinin ölümüne ve 30.000 kişinin ciddi yaralanmasına, ayrıca şehrin % 80 inin yıkımına sebep olan bir felaket gerçekleşmiştir. Ocak ayından Mart ayına kadar felaketten etkilenenler kah çadır kentlerde ve daha ziyade evlerinin yakınında kurabildikleri geçici barınaklarda hayatlarına devam etmişlerdir. Kazazedelerin çoğu hükümet tarafından ve/veya sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanan yardım destekleri ile hayatlarını devam ettirmekteydiler. Acil müdahale kapsamında barınak teminin yanı sıra IBC'nin faaliyetleri gıda ve gıda dışındaki malzemelerin dağıtımını sağlamak konusunda gerçekleşmiştir. İran Kızılayı ve IBC'nin yapmış olduğu tespit çalışmaları sonucunda proje 2 aşamada ele alınmıştır. Birincil olarak dağıtımlar Bam bölgesinde gerçekleştirilmiş (Aralık 2003) ikincil olarak Baravat bölgesinde,  13 Bam şehri  çevresini ve 2000 kişiye ulaşabilen program uygulanmıştır.

Projenin Amacı: İran/Bam bölgesinde Depremden etkilenen  kazazedelerin acil yardım desteğinin sağlanmasıdır.

Proje Faydalanıcıları: Birincil dağıtımlar Bam Şehrindeki 1000 kişiye ulaştırılmış, ikinciller ise Bam'ın 13cü bölgesi olan Bavarat'ın çadır kentlerinde yaşayan 2000 kişiyi kapsamıştır. Faydalanıcılar, diğer genel yardım desteklerinden faydalanamayan ve şehrin organize kamplarına yerleştirilemeyen kazazedelerden seçilmiştir. Bu itibarla, IBC'nin destek verdiği gurup evlerinin yakınında çadırlarda yaşayan kişiler olmuştu

Aktiviteler:

Aktiviteler yerel yönetim ile koordinasyon içinde güç birliği sağlamak suretiyle Bam bölgesindeki ihtiyaç sahiplerinin ve yardım alamayanların belirlenmesi ve bunlara destek (gıda ve sair)sağlanması çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

İlk dağıtım Türk Kızılayı aracılığı ile Afet Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafında sağlanan aşağıdaki malzemenin Aralık 2005 itibarı ile başlamıştır:
-1.000 Battaniye
-4.000 litre bitkisel yağ
-8.000 Kg. pirinç
-20.000 konserve
-4.000 Kg. sabun
-4.000 Kg. çay
-4.000 Kg. şeker
-8.000 Kg. makarna

İkinci dağıtım  Bam şehrinin 13.cü bölgesindeki Baravat çadır kentlerinde yaşayan 200 ailenin 3 kutu halinde Ocak 2004 tarihinde teslim aldığı malzemeleri kapsamaktadır:
-1 soba
-2 farklı tipte kap
-6 tabak
-6 çatal
-6 bıçak
-1 çaydanlık
-5 Kg. pirinç
-2 Kg. salça
-4 adet 500 gr.lık fasulye konservesi
-2 Kg. şeker
-1 Kg. çay
-5 Kg. patates
-4 adet sabun
-2 Kg. deterjan

 UMUDU BESLEMEK PROJESİ

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), World Vision ve WFP iş birliğinde hayata geçireceği ...

KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN