DÜZCE BEYCİLER SAĞLIK OCAĞI İNŞAATI VE DONANIMI


Ülke: Türkiye Bölge: Düzce
Tarih: 01/07/2004

Geri Plan Bilgisi: 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999’daki depremler Marmara Bölgesi’nde büyük yıkıma neden oldu. İkinci depremin merkezi Düzce olduğundan, depremde çok zarar gördü. Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, bu depremde zarar görenlerin yardımına, “Beyciler Evleri Sosyal Konut Projesi” kapsamında kalıcı konut yapmak suretiyle koştu. Söz konusu olan bu proje, depremden zarar görmüş ve konuta en çok ihtiyaç duyan 168 haneye kalıcı konut sağlanmasını amaçlıyordu. Bu projenin uygulanması esnasında, hanelerin evlere taşınmasından sonra, en yakın sağlık merkezi Beyciler’den 15 kilometre uzaklıkta olduğundan, acilen bir sağlık merkezi oluşturulması gerekliliği ortaya çıktı. Bu uzaklıktan dolayı, Beyciler halkı, sağlık hizmetlerine ulaşımda sorunlarla karşılacaklardı.

 

Proje Özeti: Beyciler’deki sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılamak üzere, Uluslararası Mavi Hilal Vakfı, bir sağlık merkezi inşaatı ve donanımı için proje çalışmalarına başladı. Bu proje kapsamında, sağlık merkezinin yeri ve altyapısı hazırlandı, ihalelere çıkıldı, bina yapımı ve içinin donanımı tamamlandı. Bu sağlık merkezi, yapılan Beyciler kalıcı konutlarına bitişik olduğundan insanların sağlık merkezine ve hizmetlerine ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştı.

Proje Amacı: Bu proje, Düzce’de ve Düzce’ye yakın yörelerdeki, depremden etkilenmiş olan halkın sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılamak için yürütülmüştür.

Proje Faydalanıcıları: Düzce Sağlık Merkezi 168 hanenin kalacağı kalıcı konutların bitişiğine inşa edileceği için, kalıcı konutlarda kalan tüm aileler, sağlık merkezinden faydalanacaklardır. Buna ilaveten, çevre bölgelerde yaşayan yaklaşık 12.000 kişi de, sağlık merkezinin sunacağı hizmetlerden yararlanacaklardır.

Gerçekleştirilen Aktiviteler: Uluslarararası Mavi Hilal Vakfı’nın Beyciler Evleri Sosyal Konut Projesi kapsamındaki teknik ekibi, ilk olarak inşaat planlarını tamamladılar, sonra, ülke çapında düzenlenen ihaleyle binanın inşaatı için en uygun fiyatlar toplandı. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, inşaat başladı ve zamanında bitirildi. Binanın inşaatından sonra, iç donanımı da ilgili sağlık araçları ve ekipmanlarının alınmasıyla tamamlandı. Sağlık ocağının hizmet vermeye başlaması için gerekli olan sağlık personeli, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlandı. Açılış töreninden sonra sağlık merkezi, Düzce Belediyesi’ne teslim edildi.UMUDU BESLEMEK PROJESİ

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), World Vision ve WFP iş birliğinde hayata geçireceği ...

KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN