BİNGÖL GENÇ SAĞLIK OCAĞI GÜÇLENDIRME İNŞAATI VE DONANIMI


Ülke: Türkiye Bölge: Bingöl
Tarih: 20/08/2003

Geri Plan Bilgisi: 1 Mayıs 2003 sabahı saat 03.27 de 6.4 şiddetinde meydana gelen depremde 177 kişi hayatını kaybetti.500 ün üzerindede yaralı olan depremde en fazla yıkım ve kayıp Çeltiksuyu Bölge Yatılı İlk Öğretim Okulunda yaşandı. Yıkılan ve hasar gören binaların çoğunluğu eğitim ve sağlık kurumlarına ait binalardan oldu. Bölgede sağlık hizmeti veren kurumlar çalışamaz hale geldi. Bingöl merkezindeki devlet hastanesi ve bağlı sağlık ocakları ile ilçelerdeki hastane ve sağlık ocakları hasar ve artçı deprem endişesi ile kullanılamaz duruma geldi. 2000 Genel Nüfus Sayımına göre ilçenin toplam nüfusu 45.994’tür. Nüfusun 18.345’i ilçe merkezinde, 4.521’i Servi Belediyesi merkezinde, 2.255’i Çaytepe Belediyesi merkezinde ve 20.873’ü de köylerde oturmaktadır. Şu andaki nüfusta da dışarıya göç olması nedeni ile fazla bir artış olmamıştır.

Proje Özeti: IBC, depremden sonra bölgede yaptığı çalışmalar neticesinde Bingöl İli Genç İlçesi Sağlık Ocağının yenilenmesi-güçlendirilmesi ve tam donanımlı bir hale getirilmesine karar vererek gerekli çalışmalara başladı.

Proje Amacı: Sözkonusu İlçe merkezi ile civar köylerdeki yaklaşık 25000 kişiye sağlıkla ilgili konularda bulundukları bölgede,yakın mesafede çözüm getirmek.

Proje Faydalanıcıları: Genç İlçe Merkezi ve civar köylerde yaşayan yaklaşık 25000 kişi.

Gerçekleştirilen Aktiviteler:

Depremden sonra Vali yardımcısının başkanlığında oluşturulan kriz Merkezi ziyaret edilerek bölge deki hasar ve ihtiyaçlar hakkında bilgi alındı. Buradaki görüşmede Kriz Merkezi Başkanı Vali Yardımcısı,Genç İlçesi Kaymakamı,İl Sağlık Müdürü,Genç İlçesi Sağlık Müdürü ve IBC yetkilisinin katıldığı bir toplantı ile durum değerlendirilmesi yapıldı. İl merkezindeki hastane ve sağlık ocaklarının afet bölgesi kapsamında Devlet tarafından yaptırılacağı belirtilerek ilçelerdeki durumlar konuşuldu. Genç ilçesindeki sağlık ocağının fiziki anlamda hasar gördüğü fakat yeniden yapılandırılmasının mümkün olduğu belirlendi. Sağlık ocağının geniş kapsamlı hizmet verdiği belirtilerek onarımının yapılarak yeniden faaliyete geçmesinin ilçe ve köyleri için çok önem arz ettiği belirtildi ve kriz merkezi başkanlığı ile IBC, binanın onarımı konusunda bir mutabakat imzaladı IBC, oluşturduğu teknik ekiple çalışmalara başladı ve depremden olumsuz etkilenen esnafa da katkıda bulunmak amacıyla işlerin yapımı ve tamamlanması işlerini üstlenmeleri sağlandı. Üç ay süren titiz bir çalışmanın sonucunda Genç İlçesi Sağlık Ocağı eskisinden daha sağlam ve güzel bir şekilde çalışmalarına başladı.UMUDU BESLEMEK PROJESİ

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), World Vision ve WFP iş birliğinde hayata geçireceği ...

KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN