İRANLI YÖNETİCİLERE AFETE HAZIRLIK VE YÖNETİM EĞİTİMİ PROJESİ


Ülke: Türkiye Bölge: İstanbul
Tarih: 13/09/2005

Geri Plan Bilgisi: 2004 yılı nisan aylarında yapılan projenin 2. ayağı olan projede amaç yine 2003 İran Bam depreminden sonra bölgeye yönelik olarak yapılan Afet Bilinci ve Afetlere Hazırlık Eğitim Programına bağlı olarak IBC ve AHDER ortaklığında gerçekleştirilen gerşekleştirilen projenin fonu CRS tarafından sağlanmıştır.

Proje Özeti: 2004 yılındaki İranlı STK temsilcilerine verilen afete müdahale eğitiminin başarısı üzerine ikinci bir eğitimin de İranlı yöneticilere verilmesi kararlaştırıldı.. 2005 yılında gerçekleştirilen projenin hedef kitlesi İranlı yerel yönetim temsilcileri ve devlet görevlileri oldu. Proje, deprem riski altında olan İstanbul'da yapılan hazırlıklar ve İstanbul'daki yerel yöneticilerin çalışmalarından örnekler verilerek hazırlanmıştır. 27 katılımcıdan oluşan grup 13-18 Eylül 2005 tarihleri arasında hem eğitim almış hem de depreme karşı yapılan hazırlıklar konusunda keşif gezileri yapmıştır. 

Proje Amacı: 2004 yılı Nisan ayında yapılan İran projesinin 2. ayağı çerçevesinde hazırlanan bu projeye, Afet Bilinci ve Afetlere Hazırlık Eğitim Programına İran'da faaliyet gösteren yerel yönetim ve kamu kurumlarından 27 kişinin katılımı oldu. Proje deprem konusunda idari anlamda yapılanların ve yapılması gerekenlerin Türkiye ve İran açısında karşılaştırılması ve karşılıklı olarak bilgi ve tecrübelerin değerlendirilmesini amaçlamaktaydı.

Proje Faydalanıcıları: Proje sonunda İran'da idari yapıda aktif rol alan katılımcılardan oluşan grup eğitim programı sonunda afet konusunda yapılması gerekenler ve yapılanların canlı örneklerini İstanbul, İzmit ve Düzce'de görmüşlerdir. Bu tecrübeler gerekli çalışmaların ülkelerinde yapılması için onlara örnek olmuştur.

Gerçekleştirilen Aktiviteler: Eğitim programının ilk gününde yapılan bir açılış ve tanıtma toplantısı ile proje hakkında katılımcılara ve basın mensuplarına bilgi verilmiştir. Programın 2. günü 1999 Depremlerinden etkilenen İzmit ve Düzce bölgeleri ziyaret edilerek depremin etkileri ve yapılan çalışmalar incelenmiştir. Programın 3. günü İstanbulda AKOM ziyaret edilerek İstanbul genelindeki hazırlık çalışmaları hakkında bilgi alınmış AKOM'un idari ve yapısal nitelikleri değerlendirilmiştir. Programın 4.ve 5. günleri teorik ve pratik eğitim uygulamalarına ayrılmıştır. 2 gün boyunca İstanbul'da ve Türkiye'de yapılan hazırlık çalışmları ve örnekler hakkında katılımcılara detaylı bilgi verilmiştir. Programın 6. günü yapılan tatbikat ile katılımcılar aldıkları eğitimi pratiğe dökme şansını elde etmişlerdir. 6. günün sonunda katılımcılara eğitim CD'si ve sertifika dağıtılarak eğitim programı sonlandırılmıştır.UMUDU BESLEMEK PROJESİ

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), World Vision ve WFP iş birliğinde hayata geçireceği ...

KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN