BOLLUCA YETİM ÇOCUKLAR KÖYÜNE BİLGİSAYAR ALIMI


Ülke: Türkiye Bölge: İstanbul
Tarih: 06/01/2002

Bilgi: Bolluca Köyü İstanbul'un batısında 30 kilometre uzaklıkta bir yerdir. Yetimler Köyü 80'li yıllarda kurulmuş ve 60'dan fazla çocuğu barındırmaktadır. 17 Ağustos depreminde ailelerini kaybeden çocuklar genelde devlet yetimhanelerine yerleştirildiler. Bolluca Yetimler Köyü kendi derneğince işletilen bir yerdir ve deprem bölgesinden gelen çocukları da barındırmaktadır. Köy 12 binadan oluşmaktadır ve 5 çocuk 1 binada kalmaktadır. Ana yönetim binası, spor ve eğitim kompleksleri de köyde yer almaktadır.

Proje Özeti: İlgili kurumun yaptığı başvurudan sonra Uluslar arası Mavi Hilal Vakfı yetim çocukların eğitim kapasitelerinin artması için gereken materyalleri sağlama konusunda karar aldı. Çocuklarla yapılan görüşmelerden ve araştırmalardan sonra çocukların kullanımı için köye 12 adet bilgisayar alımı kararlaştırıldı. Bilgisayarlara çocukların kullanımı için değişik eğitim programları da yüklendi.

Projenin Amacı: Yetim çocukların eğitim kapasitelerini artırmak ve onları eğitim sektöründe ki yeni tekniklere alıştırmak. Yüklenen programlar vasıtasıyla çocuklar bilgisayarı nasıl kullanacaklarını ve yararlanacaklarını öğrenecekler. Ayrıca çocuklar internet erişimiyle daha fazla programdan yararlanabilecekler. 

Proje Yararlanıcıları: Bolluca Yetim Köyü'nde kalan 60 çocuk. Bunların çoğunluğu 17 Ağustos depreminde ailesini kaybetmiş.

Uygulanan Aktiviteler: Yapılan başvuru sonucu Uluslarası Mavi Hilal ekibi köyü ziyaret edip müdür ve çocuklarla görüş alışverişinde bulunarak köyün bilgisayar sistemine geçmesi konusunda karara vardılar. Vakıf bilgisayar firmasıyla yaptığı görüşmede çocuklara en uygun programları da tespit etti. Programlar müfredata uygun şekilde olup bütün binalarda ki bilgisayarlara yüklendi. Çocuklar bilgisayar kullanımı ile ilgili 2 hafta eğitim aldıktan sonra programlara alıştılar.UMUDU BESLEMEK PROJESİ

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC), World Vision ve WFP iş birliğinde hayata geçireceği ...

KUZEY IRAKTA GERÇEKLEŞTİRİLEN GIDA YARDIMLARI VE KURTARILAN HAYATLAR

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı - IBC Kuzey Irakta farklı projeler geliştirmeye ve ülke genelinde yaşanan krizde ...

KRİZDEN ETKİLENEN SURİYELİLER İÇİN BUĞDAY TEMİNİ PROJESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaş dünyanın en büyük insani krizlerinden birini ortaya çık ...

Kapat

IBC FAALİYETLERİNDE ARAMA YAPIN